Konuk yazarımız United Kids Academy Nişantaşı'nın kurucusu Nazlı Bileydi'den bir yazı var...

Çocuklar bazı dönemlerde gelişimsel özelliklere bağlı olarak,anne babaların istediklerini egale ederek, çoğu zaman için kendi isteklerinin olması yönünde ısrarcı ve inatçı bir tavır sergilerler. İşte bu durum en çok 2 yaş döneminde yaşandığı için “ 2 Yaş Sendromu” olarak adlandırılır.

Bu dönem yaklaşık olarak 18-36 ay arasında ki dönemdir.çocuklar 1 yaşından sonra fiziksel ve bilişsel anlamda hızla gelişir ve bazı şeyleri kendi başına yapmaya başlar.Buna en güzel örnek , yürümeye başlamasıdır.bebek yürümeye başladığı zaman annenin kontrolünde olmak istemeksizin, bir çok aktiviteyi kendi başına yapmaya çalışır. Böylece kısacık hayat tecrübesine rağmen annenin onu sınırlandırmasını istemez. Kendi özgürlüğünü ilan ederek özellikle annenin ve babanın isteklerini reddeder. Ve çatışmalar böylece başlamış olur.

Bu çatışmalar her alanda gözlenebilir.

Bu Dönemde Çocuklara Nasıl Davranmak Gerek ?

Her şeyden önce sabırlı olmak ve bu sürecin geçici olduğunu unutmamak gerekir. Eğer sizde çocugunuza karşı inatçı bir tutum sergilerseniz , inatçılık gibi olumsuz davranışları çocuğunuzda kalıcı hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuza birden çok seçenek sunun, ağlayarak tepinerek ve tutturarak istediğini elde etmesine asla izin vermeyin. Böyle davrandığında görmezden gelin, onunla konuşmaya çalışmadan sakinleşmesini bekleyin