Bu yazıyı Annemisin yazarlarımızdan Aysu Apakay yazmıştır. İyi okumalar!

Bu soğuk kış gününde sığındığım pelüş battaniyemin altından merhaba!

Hava gerçekten çok soğuk, öyle değil mi? İnsan “Havada kar soğuğu var, hava kar topluyor kar!” klişesine düşmekten kendini alamıyor. Keşke diyorum, bir şu bir hafta on gün içinde lapa lapa kar yağsa da yeni yılı sıcacık evlerimizde dışarıda bembeyaz yağan karı izleyerek karşılasak.

2016’yı iyisiyle kötüsüyle -ama daha çok kötüsüyle ?- arkamızda bırakmamıza çok az bir zaman kaldı. Fakat 2016 yaşattığı bunca üzüntüyü, derdi, utancı unutturmaya çalışırcasına giderayak bir güzellik yaptı bana. Sevgili kuzenim Gamze hamile ve kendisinin 2016’ya veda etmemize bir hafta kala doğum yapacağını öğrendim. Zaten biz de uzuuun bir süredir bebeğimizi bekliyorduk, artık sabırsızlanmaya başlamıştık. Kaya bebeğimiz 2016’nın son günlerinde doğacağı için biz onu 2016’nın hoşçakalını, 2017’nin de hoşgeldinizi olarak kabul ediyoruz. Evet, bebeğimiz bir erkek olarak dünyaya gelecek ve adı da Kaya olacak.

Kaya 2016’nın sonuna 2017’nin başına yetişeceği için isim seçenekleri düşünürken hem 2016’nın popüler isimlerine hem de 2017’de popüler olacak isimlere baktık. Biliyorsunuz, isim seçerken popülerliği ve kulağa hoş gelişi kadar anlamı da önemli. Önem sırasına göre arayıp bulduğumuz isimlerden bazılarını popüler olmasına rağmen manasız olduğu için, bazılarını da gereğinden fazla popüler olduğu ve sık kullanıldığı için eledik. İsim arayışımızı daha iyi anlatmak açısından değerlendirmeye aldığımız birkaç isim örneği vereyim:

Alaz: Yalaz, yalım alev.

Alkım: Gökkuşağı.

Aral: İki sıradağ arasındaki göl.

Artun: Özgüvenli, onurlu, ağırbaşlı.

Çağan: Mutlu gün, bayram.

Devrim: Kısa bir zaman içerisinde gerçekleştirilen ve olumlu yönde önemli niteliksel değişimlere yol açan hareket.

Diren: Karşı koy, dayan. (Hem kız hem erkek için kullanılabilir diye düşündük.)

Erbuğ: Başkomutan.

Erva: Cesur, yiğit.

Mahir: Yetenekli, becerikli, usta.

Miraç: Yükselen, yükseklere çıkan.

Kayra: Allah yardımı.

Pamir: Orta Asya’da yükseltilerle dolu yer.

Uzay: Bütün varlıkları her yerden kapsayan sonsuz boşluk.

Yaman: İş bilir, kurnaz, becerikli.

Bizim bebeğimiz erkek olduğu için çoğunlukla erkek isimlerine baktık ama kız çocukları için de birbirinden güzel isimler gözüme ilişmedi değil. Hemen birkaç örnek vereyim:

Alya: Yüksek yer, yükseklik, gök.

Bade: Aşk.

Çakıl: Su yataklarında sürtünmeyle yuvarlanmış küçük taşlar.

Gazel: 1. Konusu aşk, sevgi ve içki olan manzume.

           2. Bir kişinin ahenkle okuduğu müzik parçası.

           3. Sonbahar vaktinde düşen yaprak.

Hazar: Barış.

Lal: Parlak koyu kırmızı renk.

Özün: 1. Şiir.

          2. Hak edilmiş ün.

Sahra: Kır, ova, çöl.

Ulya: En yüce, en ulu.

Verda: Gül.

Cinsiyeti kız ya da erkek olmuş, ismi Ali ya da Ayşe olmuş hiiiç fark etmez, biliyorsunuz. Çünkü önceliğimiz her zaman annenin ve çocuğun sağlığı. Dünya üzerinde bir kadını en çok mutlu eden şey çocuk sahibi olmaktır diye düşünüyorum. 2017’ye 2016’dan gelen bir hediyeyle başlayacak olan anne adaylarına ve belki de 2017’yle birlikte büyük bir mucizeyle karşılaşacak, çocuk sahibi olacak geleceğin annelerine fikir verme amaçlı birkaç isim sundum. Kafanızda birkaç fikir oluşturabildiysem ne mutlu bana!

Kendinize ve bebeğinize iyi bakın.

İyi yıllar!