Sizlere mucizevi geri dönüşü olan fakat belli zorluklarla karşılaşabileceğiniz bir davranış düzenleme yönteminden söz etmek istiyorum. Yöntemin adı: 5’e kadar say ve yap. Ne 3 ne de 10 sayısı mucizevi bir etki oluşturuyor. Zaman olarak en uygununun 5 sayısı olması çok önem arz ediyor. Peki nedir bu müthiş etkili yöntem? Gelin bir göz atın.

Çocuğunuzun özellikle 2 yaş sonrası değişimini çok yakından takip edebilirsiniz. Ufak tefek cümleler kuran ve özgüveninin yükseldiği görülen çocuğunuzun, 'özerklik, özerklik' diye bağırdığını farketmediğinizi zannetmiyorum. Yemek yedirmek istersiniz, ben kendim yemek istiyorum der; hareketleri ve birkaç kırık dökük kelimesiyle. Evden çıkıp işe yetişeceksinizdir ve çocuğunuzu kreşe bırakmak zorundasınızdır, fakat küçük hanım/bey evden çıkmak istememektedir. Dışarıdaki oyun ve gezme zamanlarından eve dönüş için arabanıza binmek zorundasınızdır ama yine bir engel; ¨gelmek istemiyorum¨ davranış ve sözleriyle gerilirsiniz. Ya da hava soğuktur ama küçük afacan kendini ispat etmek ve size karşı gelerek özerkliğini ilan etmek adına sadece minicik atleti ile bazen de atletsiz durmak için ayak diretir. Ve o anda anne ya da babanın anlık fotoğrafı çekilse; 10 fotoğraftan 8'inde emin olun yüzler kıpkırmızı ve öfke dolu bir resim ortaya çıkar.

Burada üzerinde durmamız gereken 2 nokta vardır;
 

  1. Çocuk bu yaşlarda 'artık ben bir bireyim ve benim isteklerim var' der.
  2. Anne baba da, hayır sen her şeyi bilmiyorsun, bizim istediğimizi yapacaksın çatışmasına kontrolsüz bir şekilde girer.


Sonuç: başarısızlık ve aile içi huzursuzluktur. Bitmek bilmeyen ağlama krizleri, sinirleri gerilmiş anne ve baba, gittikçe kontrolsüzleşen davranış bozuklukları birbirini izler. Bu duruma dur demek gerektiğini bildiğimiz halde o gücü kendimizde bulamayız. Birinin mucizevi bir şekilde bu sorun yumağını çözmesini bekleriz. İşte tam burada bu çözüm yolundan bahsedeceğim. Fakat önceden uyarmak zorundayım. Bu yöntemi uygulamadan önce anne ve babanın küçük bir toplantı ile tutarlılık, kararlılık ve aynı dilde konuşmak için anlaşması şarttır. Bu sağlanmazsa yöntem ciddiyetini kaybeder ve etkisiz hale gelir. Bir örnek diyalog ile 5’ e kadar say yöntemini beraber görelim. (Bu örnek diyaloğun bu şekilde başarılı olması için aynı tutarlılıkta en az 3 hafta uygulanması gerekmektedir. Yani sabır çok önemli.)

Çocuk mutfak çekmecesinden tahta kaşık ve benzeri bir şeyler almak için uğraşmaktadır. Annesi hemen yanında gayet sakin ve özgüvenli bir şekilde şöyle der;

Anne: Yavuz, o çekmeceden senin için zararsız olan bir eşyayı almana izin veriyorum ve sana zarar verebilecek tehlikeli bir eşya alırsan seni uyarmak üzere yanindayım.

Çocuk: damam.. (tamam) :)

Anne bir süre bekler, çocuk zarar görebileceği bir eşya aldığında uyarır; fakat çocuk süreyi uzatmak için zaman kazanmaya başlar. Bunu fark eden anne şöyle der;

Anne: Yavuz, şu an yemek yapmak zorundayım ve vaktim azalıyor. 5’ e kadar sayıyorum ve çekmeceden bir tane zararsız eşya seçmen için bekliyorum. 1-2-3-4-5 ve süre bitti.

Diyerek çocuğu çekmeceden yavaşça uzaklaştırıp, kapağını kapatır. Bu arada çocuk daha önceden tecrübe ettiği  için bir eşya seçip, oradan hiçbir ağlama ve zorlanma olmadan uzaklaşır.

Her türlü anlaşmazlıkla karşılaştığınızda bu yöntemi sabır ve kararlılıkla uygulayabilirsiniz. Burada çocuğun iyiliğini göz ettiğinizi ve zorunda olduğunuz durumları kızınıza/oğlunuza açık ve net bir şekilde açıkladıktan sonra bu yöntemi uygulamanız çok önemlidir. Hiçbir açıklama yapmadan 5’ e kadar saymak etkisiz olacaktır. Umarım bizim işimizi çok kolaylaştıran bu yöntem sizlere de yararlı olur. Yöntemi deneyip olumlu ya da olumsuz geri dönüş vermek isterseniz ferkan1985@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. 

Herkese sabirli ve tutarli bir yil dileklerimle kolay gelsin.