Hamileliğimin 25.haftasından itibaren bazı sıkıntılar yaşadım. Bu sıkıntılar nedeniyle de işe erken ara verip uzun süre ev istirahati yapmak zorunda kaldım. Evde geçirdiğim zaman boyunca en yakın arkadaşım Mia'ydı. Ben uzanıp birşeyler atıştırırken, kitap okurken, televizyon seyrederken Mia hep yanımda, her gün büyüyen karnımın yanıbaşındaydı. Zaman zaman koca göbeğime döktüğüm kırıntıların peşinde de olsa aslında ben gerçekten birşeyler hissettiği için de yanımdan hiç ayrılmadığını biliyordum :)

Hamileliğim boyunca sürekli youtube'dan köpek & bebek videoları izliyor, Mia ve Aksel'in nasıl iyi iki arkadaş olacaklarını, birlikte oyun oynayacaklarını hayal ediyordum.

Aksel doğduğunda hastaneden eve gelmeden önce eşim Aksel'in bezini ve giydiği bir tulumu eve getirip Mia'ya koklattı. Okuduğum yazılarda bu şekilde köpeğin bebeğin kokusunu önceden tanıyacağı, böylelikle bebek eve geldiğinde yabancılamayacağından bahsediyordu.

Aksel'i hastaneden eve getirir getirmez Mia'ya tekrardan koklattık. O gün ev çok kalabalıktı. Misafiri ve kalabalığı çok seven Mia, o telaşede Aksel'i kokladı ama muhtemelen bir insan olduğunu bile anlamadı :) Ne zaman herkes gitti ve biz başbaşa kaldık Mia o zaman birşeyler olduğunu anlamaya başladı.

En başta kesinlikle Aksel'e yaklaşmadı. Uzun süre bunalımda ve kendi kendine uzakta durdu. 2. haftanın sonuna doğru Aksel babasının kucağındayken gelip kafasını kokladı ve hemen uzaklaştı. Ama benim kucağımdayken kesinlikle yaklaşmıyordu. Ben bunu Mia'nın dişi bir köpek olmasına ve annelik içgüdüsüyle benimle kurduğu empatiye bağladım hep.

Sonra Aksel 3 aylıkken ikimiz annemin yanına tatile gittik. Biz yokken Mia hep Aksel'in beşiğinin altında yatmış. Bunu duyunca öyle duygulandım ki. Bu Aksel'i sahiplenmiş ve gittiği için üzgün olduğunun bir göstergesiydi benim için, aynı şekilde döndüğümüzde de çok sevinmişti.

Şuan Aksel 5.5 aylık. Mia artık Aksel'e daha çok yaklaşıyor ama hala sınırlarını öyle güzel çiziyor ki. Onu uyarmama hiç gerek kalmıyor. Biliyorum ki ek gıdaya başladığımızda ve Aksel yemekleri yerlere atıp Mia onları silip süpürmeye başladığında artık Mia'nın en yakın arkadaşı kesinlikle Aksel olacak :)