Evinize bebeğin gelmesiyle beraber hayatınız  değişecektir. Bu değişiklik asla sizi korkutmasın. Bir zamanlar yaşadığınız o düzen, kendinize vakit ayırdığınız zamanlar, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz saatler.. dışarıda geçirdiğiniz eğlenceli zamanlar veya en sevdiğiniz hobiniz için saatlerinizi harcadığınız düzeniniz, yerini tamamen dünyanızın en kutsal bireyine bırakmıştır. Anne olmak, elinizi ateşe sokmadan öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Daha önceden bir çocuk bakmadıysanız gergin ve güvensiz hissedebilirsiniz. Bu son derece normaldir.

Şimdi aşağıda vereceğimiz birkaç ipucuyla biraz gevşemenizi sağlamayı umuyoruz. Umarım yardımcı olur.

1. Bu dönemin tadını çıkarın

Ne kadar uykusuz kalsanız da ne kadar karmaşık hissetseniz de hayatınızın en özel dönemini yaşıyorsunuz. Yeni doğan bebeğinizin hayatınıza kattığı muhteşemliğin değerini bilin ve kaygılarınızın hiç bir zaman neşenizin önüne geçmesine izin vermeyin. Tüm zorluklarına rağmen ilk yıl hayatınıza inanılmaz güzellikler katacaktır. Düşünün yeni doğan bebeğinizin ilk adımlarını şimdiden hayal ediyorsunuzdur. O anlar paha biçilemez. Ama unutmayın zaman çok hızlı geçiyor ve bulunduğunuz dönem çok önemli.

2. İçgüdülerinize güvenin

İlk defa bebek bakıyor olabilirsiniz ama bu konuda hislerinize güvenin. Siz bir annesiniz ve en iyisini bebeğiniz için siz bilirsiniz. Çocuğunuz için gereken her şeyi en kısa zamanda öğreneceksiniz. Ayrıca sizden her şeyi bilmeniz de beklenmiyor. Uzmanlara, arkadaşlarınıza ve bizim platformumuzda soru sorarak her zaman tavsiye alabilirsiniz. Siz istemeden tavsiye verenler olmayacak mı? Tabii ki de olacak hem de bir sürü, inanamayacağınız kadar fazla. O zaman ise yapacağınız tek şey, kendi içgüdülerinize güvenip sizin için en doğru olan annelik tarzınızı oluşturmak. Geri kalanları ise gönül rahatlığıyla kulak arkası edebilirsiniz.

3. Beklentilerinizi gözden geçirin

Beklentilere girmeyin. Bebekler sadece yemek yiyip uyumaz. Her an verecekleri tepkiler farklı olabilir. Onların üzerine kurduğunuz hayaller sonradan sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bebekli yaşamın nasıl olması gerektiği konusunda ön yargılı olmayın ve bu işin fedakarlık gerektirdiği konusunda gerçekçi olmaya bakın. Evinizin en yeni üyesi bu minnoşun sizin hayatınızdaki sorumluluğu çok fazla olacak hiç unutmayın!

4. Sabırlı olun

İlk birkaç hafta emzirme, banyo yaptırma, bez değiştirme, ve sakinleştirmeden ibarettir. Üstelik bütün bunları o kadar sık yaparsınız ki günlük uyku düzeninizden fedakarlık etmeniz gerekir. Yaşamınızın sonsuza dek böyle geçeceğine dair hisse kapılmayın. Zamanla yeni düzeninize alışacak, eski düzeninize geri döneceksiniz. Bebeğiniz büyüdükçe kendinize ayıracağınız zaman da artacak.

5. Kendinize iyi bakın

Bebek bakımının en önemli noktalarından biri de anne bakımıdır. Anne iyi değilse bebek de iyi olamaz. Önce kendinize iyi bakmalısınız. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz bebeğiniz de kendini o kadar iyi hissedecek ve huzurlu olacaktır. Mümkün olduğunca uyumaya, iyi beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

6. İlişkinize özen gösterin

Bebekler muhteşem varlıklardır ancak ilişkinizi sıkıntıya sokabilirler. Siz ve eşiniz bir çift olarak yaşadığınız eski günleri özleyebilirsiniz. Kendinize ve eşinize sabırlı olun. Ona, bebekle olan ilişkinizi takdir etmesi için zaman tanıyın.