Merhaba süper anneler,

Bütün anneler süperdir tartışmasız. Ama instagramda veya diğer sosyal medya sitelerinde gördüğünüz her zaman bakımlı, güler yüzlü, çocuklarıyla 24 saat ilgilenen, oyun oynayan, gittikleri her yerden sorunsuz ayrılan anneler daha süper. Demeyi çok isterdim ama koca bir yalan söylemiş olurdum.

Size hiç duymadığınız bir gerçekten bahsedeyim mi? Bütün çocuklar ağlıyor ve bütün annelerin sabrı bir noktada tükeniyor. Önemli olan sabrınız tükendiğinde ne yapıyorsunuz?

Ben dişlerimi sıkıyorum hem de öyle bir sıkıyorum canım kaplama dişlerim dökülecek diye korkuyorum. Sonra derin bir nefes ki bence en önemlisi gözlerini kapatıp çok derin bir nefes almak. Eğer Altay’ı bırakabileceğim birisi varsa kendimi duşta buluyorum. Unutmamak gerekir ki sinir ateşse onu en iyi su ile söndürebilirsiniz. Altay’ı bırakacak kimse yoksa bir bardak su da içimin ateşini biraz olsun söndürüyor. Sonra beni öfkelendiren duruma bir kez daha bakıyorum.

Hepimiz sinirleniyoruz ama bizi birbirimizden ayıran sinirlenince verdiğimiz tepkiler. Öfke, istemediğimiz davranışlarda bulunmamıza sebep oluyor ya da istemediğimiz kelimeleri çıkartıyorsa ağzımızdan, çocuğumuzdan önce kendimizi terbiye etmemiz gerekiyordur. Çünkü çocuklar unutmaz. Ona söylediğiniz her şeyi aklına yazar, kalbinde hisseder.

Çocuklara kullandığımız dili yetişkinlere kullansak muhtemelen yalnız kalırız. Peki neden böyle bir dil kullanıyoruz? Bizi koşulsuz sevdiklerinden emin olduğumuz, bizi asla bırakamayacaklarını bildiğimiz için mi? Peki bir gün büyüyüp kendi ayakları üzerinde durduklarında ne olacak? Bundan 20 yıl sonra düşündüğünde aklına güzel bir çocukluk gelsin istiyorsak, en çok öfkelendiğimiz zamanlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Mükemmel annelik diye bir şey maalesef yok. O yüzden mükemmel ve en iyi anne olmaktan vazgeçelim. Mükemmel annelerin olduğunu düşünüp, kendimizi eksik hissetmekten de vazgeçelim. Hepimiz düşüyoruz, kalkıyoruz, bocalıyoruz, tökezliyoruz, sinirleniyoruz hatta bazen çok sinirleniyoruz.  Annelik başka türlü yaşanmıyor. Ama başınızı çevirip baktığınızda size gülümseyen bir çift göz görüyorsanız, bilin ki siz onun için dünyanın en süper annesisiniz ve ben eminim ki siz gerçekten dünyanın en süper annesisiniz.

Sevgilerle,

Sinirlerini aldırmaya gitmiş, daha sonra dönecek olan anne:)

tecrubelianneler_ozgecan