Canım anneler,

Öncelikle hepimizin hemfikir olduğu, dilediği, beklediği sağlık, mutluluk, şans, başarı, para, huzur bizimle, ailemizle, yavrularımızla olsun. Bu sene, seneye, senelerce…

Yıl biterken her sene sanki her şey bambaşka olacakmış gibi, bir anda eski alışkanlıklardan, rutinden kurtulabilecekmiş gibi, çağ atlayacakmışız gibi hayal kuruyoruz şu değişen son rakamın hatırına. Aslında şu son rakam değişecek diye hayallerimize yeni yıl kılıfı giydiriyoruz. Yeni yılın hatırına gerçekleşirler belki diye, bir umut.

Bebek bekleyen anneler, miniklerinizi sağlıkla kucağınıza almanızı, sorunsuz doğum yapmanızı dilerim. Yeni yıl size yeni bir sıfat, yeni bir hayat, mis gibi bir koku, sonsuz bir sevgi, sıcacık gülüşler getirecek. Daha güzel dilek mi olur?

Olur.

Az misafir dilerim size yeni yılda. Kolikle tanışmamanızı, süt krizi yaşamamanızı, kimseyi ilgilendirmeyen sorulara maruz kalmamanızı dilerim.

Kilolarınızın hiç uğraşmadan gitmesini dilerim. Saçlarınızın aceleyle topladığınızda bile tesadüfen de olsa harika şekil almasını dilerim.

Moralinizi bozacak tüm kişilerin yolda kalıp size gelememesini dilerim. Yaptığınız yemeklerin 3 gün yetecek berekette olmasını, evinize gelenlerin size tencerelerce yemek taşımasını dilerim.

Eve misafir geldiğinde hep evi toplayabildiğiniz zamana denk gelmesini dilerim. Yerde boklu bezler varken, kafanız allak bullakken telefon ve zilinizin çalmamasını dilerim. Zilinizin çocuk uyurken kesinlikle çalmamasını dilerim. Hatta siz doğum yaptıktan sonraki sene semtinizde herhangi bir tadilat işi yapılmamasını dilerim.

Aynaya baktığınızda mutlu olmanızı dilerim.

Bebeklerinizi dilediğinizce emzirmenizi dilerim, emziremeyenlerin de buna üzülmek yerine memeleri bozulmadı diye sevinebilmelerini, dipsiz vicdan kuyusunda boğulmamalarını dilerim.

Çorap tersyüz etmediğiniz ve eşleştirmek için uğraşmayacağınız bir sene dilerim. Hatta ileri gidip, her uyandığımızda eşimiz tarafından çamaşırların “düzgün bir şekilde” asıldıklarını görmenizi isterim.

Her gelenin taktığı küçük altın haricinde, arkadaşlarınızın bir kısmı evde bebekle ilgilenirken, diğer kısmının sizi yaka paça kuaföre götürmesini dilerim.

Eşinizin bozuk plak gibi “bu akşam dışarıdan mı söylesek” demesini dilerim.

İki hafta giden manikür ve 4 gün giden fön yaptırabilmenizi dilerim.

Bebeğin size emzik muamelesi yapmamasını, kendiliğinden sadece 4 saatlik, ilerleyen zamanlar 6-8-10 saatlik periyotlarla istemesini dilerim.

2018 yılında bez fiyatlarında dev indirim yapılmasını dilerim, ayrıca artık tüm meyve sebze satışlarını organik olmasını, seçim yaparken bir de buna kafa patlatmamanızı dilerim.

Eşinizin çocuk bakımı ve ev işlerinde aşırı istekli olmasını dilemeye dilim varmasa da en azından çocukla ilgilenirken elinden telefonu bırakmasını ve arada çocuğa sanki sizin için bakıyormuş gibi gözleriyle sizi yoklamamasını dilerim.

Dişleri öyle rahat çıkarmanızı dilerim ki siz çıkan dişleri sadece bebeğiniz kahkaha atarken fark edebilesiniz.

Hepinize “bebek uyuduğunda yapılacaklar” listesindeki en az iki maddeyi koltukta sızmadan ya da instagramda vakit öldürmeden yapabilecek güç ve iradeyi diliyorum.

Siz uyuyamazken kocanızın da uyuyamamasını, vicdan yapmasını, sizinle oturmasını ya da en azından uykusunun kaçmasını diliyorum.

Size hazırlanan sürpriz kahvaltılar sonrasında ocak ve fayansları ovmamanızı ve temiz işlerle karşılaşmanızı diliyorum.

Bebe kucağınızda uyuduğunda telefonunuzun ya da kitabınızın elinizin uzanacağı mesafede olmasını diliyorum.

Arabada uyuyakalan bebelerin evde yatağına koyduğunda ve hatta montunu çıkardığında bile kesintisiz uykuya devam etmelerini diliyorum.

Bebelerin 2 yaşına geldiğinde kendiliğinden memeyi bırakmalarını diliyorum.

İnternetten aldığınız tüm kıyafetlerin üzerinize cuk oturmasını diliyorum.

Okumak istediğiniz kitapları en geç iki hafta içinde bitirebilmenizi diliyorum.

Kalorisi suyla eşdeğer bir tatlının icadını diliyorum.

Trafikte hep sizin şeridin akmasını diliyorum.

Göz altlarının çökmemesini, makyajların akmamasını diliyorum.

Ay çok şey diledim, sesli okuyun, iyi anımıza gelir, biri tutsa iyidir.

Mutlu yıllar!