Kimimize doğumda kimimize ilk kucağına aldığında, kimimize ilk emzirdiğinde.

Evet. Annelik yükleniyor..

Ben doğumda hissettim bunu. Doğum başladığından itibaren düşündüğüm tek şey çektiğim acı idi ve tek isteğim bir an önce bitmesiydi. Ta ki doğum bitip kızımın ağlama sesini duyana kadar. O an evet dedim, ben anneyim ve sanki yapmam gereken her şey yüklendi bir anda. O an gelen özgüven ise paha biçilemezdi. 

İlk kucağıma aldığımda herkes gibi bende ilk 'bu benim mi? ' dedim. Gözlerini kocaman açıp bana dikip bakmaya başladığında ise gözlerimden istemsizce aktı yaşlar. O an bir kere daha hissettim anne olduğumu. Mutluluktan ağlamıştım ve paha biçilemezdi.

Kucağımda masumca bana bakarken emzirmem gerektiğini söyledi hemşirem. Biraz nazlıca olsa da emmeye başlayınca kızımdan alamadım gözlerimi. Sanki daha önceden biliyordum nasıl emzirmem gerektiğini. O karnını doyurmaya çalışırken gururla seyrettim onu. Annelik hakkında duyduğum, okuduğum her şey bir bir geçiyordu aklımın içinden. Bir de hiçbir yerden öğrenmediğim ama yapmam gerektiğini düşündüğüm birçok şey. 

Mesela 'doyduğunu nereden anlayacağım' kimse öğretmemişti bunu. Ama tarif edemesem de anlıyorum doyduğunu. Ya da 'her ağlayışının farklı bir sebebi var.' Acıktığında nasıl ağladığını, gazı olduğunda, bezi kirlendiğinde ya da ekstra ilgi beklediğinde nasıl ağladığını anlayabiliyorum. Ki çok da dertleri, istekleri yok minnoşların. Karnım doysun, altım temiz gazım çıkmış olsun, uykumu da alayım, günde birkaç saat de uyku ooohh mis. 

'Gece uykum bölünürse kıyamet kopartırım.' kafasında bir kadınken, bir gecede ortalama 6-8 defa uyandığım halde gık çıkaramam da yüklenen annelik özelliklerinden olsa gerek:) 

Velhasılkelam annelik öğrenilmiyor. Bir kudret size anneliği yüklüyor ve siz anneliğe programlanmışcasına herşeyi takır takır yapmaya başlıyorsunuz. Babaları bilmem ama biz anneler gerçekten olağanüstü varlıklarız :) 

Ve tabi ki 'ANNELİK GÖRÜNMEZDİR'