Annelik zor zanaat bunu biliyoruz. Evdeki herkesin ve hatta belki de her şeyin sana ihtiyacı var bunu da biliyoruz. Ama atladığın bir şey var ki bedenin de sana ihtiyacı var. Herkese yetişmeye çalışırken harcadığın olağanüstü enerji ve ardından gelen açlık hissi tüm dengeleri bozuyor değil mi? Sürekli aç ve yorgun hissediyorsun, hatta çoğu zaman ayakların yerden kesiliyor ve buzdolabını açtığında ilk karşına çıkanı hemen yiyorsun. Buda yetmiyormuş gibi bu yediklerini ancak tabak bitince fark ediyorsun. E tabii annesin sen gün boyu çok çalışıp çok acıkıyorsun ve sonuç olarak kilo falan veremiyorsun (!)

Acaba gerçekten çok mu acıkıyorsun ? Ya da aç gibi mi hissediyorsun?

Bunu anlamak ve önemleri anlamak için açlık ölçeğindeki yerini ve sonucunu bul :)

 

 

Açlık ölçeğinin çözümleri :

  1. Bir bardak su iç ve sakinleş. Sofrada sakince 5 dakika geçir, zihnini boşalt ve şimdi yavaşça yemeğine başla.
  2. Enerjin az ama en azından açlıktan ölmüyorsun. Önüne ne gelirse yemek zorunda değilisin. Bir kaşık yoğurttan, bir bardak sudan destek al ve doğru seçimi yap!
  3. Uzun uzun yemek yapacak halin olmadığına göre evdeki en pratik ama en masum öğünü bulmaya çalış. Örneğin iki dilim tahıllı ekmek arasına peynirli ve yeşillikli bir salata.
  4. Açlık hissi yavaş yavaş geliyor; o zaman sağlıklı yemek yapmak için vakit var. Hadi kolları sıva!
  5. Günlük enerjimiz yerinde annelik görevleri için hazırsın!
  6. Üstüne bir keyif kahvesi iyi gider :)
  7. Üçüncü  maddede  tariflenen hisle sofraya oturdun, şimdi pişmanlık yaşamaktan vazgeç artık bu durum yaşandığında ne yapman gerektiğini biliyorsun.
  8. İkinci maddede sana doğru seçimler yapmanı söylemiştim, yüksek karbonhidaratlı besinler yüzünden (pilav,makarna vs) bir anda uyku hali bastırdı.
  9. İlk maddedeki gibi aç ve ötesi olarak yemeğe başladın şimdi tok ve ötesi…


Yaşadığın açlık durumunu senin için sınıflandırıp çözümlerini anlattım, evet sen annesin ve her şeyi yaparsın. O yüzden bugün sofraya oturmadan hangi durumda olduğunu bir kez daha düşün ve senin için en doğru çözümü uygula..

?