Evet, belki babaların karnı burnunda değil ve tüm ilgiyi üzerlerine çekmiyor olabilirler:), ama onların da hamilelik döneminde yapabilecekleri birçok şey var ! Hamilelik dönemi anne baba olmanız için ikinizi de hazırlayan bir fırsat dönemi aslında. Peki babalar hamilelik döneminde neler yapabilir?

  • Doğum öncesi doktor randevularına birlikte gidebilirsin! Belki hepsine gidemeyebilirsin, ama en azından ilk randevuya ve eşinin ultrasona girdiği birkaç randevuya daha mutlaka gitmeye çalış. Ultrasona, hamilelik 17-20 haftalıkken girilir. Senin orada olman gerçekten büyük bir destek, ve bu anları paylaşmanız paha biçilemez. Ayrıca ilk randevulardan sonra birkaç kritik karar almak gerekebilir ve doktor ile tıbbi geçmişini paylaşman önemli. Bu sizi doğum öncesi bakım için hazırlayacak!

  • Bebeğinle konuşmaya ne dersin? Bebeklerin anne karnındayken duydukları sesleri tanıdıklarına dair kanıtlar var! Sen de bebeğinle konuşmak istemez misin? Bizce bir yandan eşinin karnına dokunup bir yandan bebeğinle sohbet edebilirsin. Heyecanlı ve duygusal değil mi :)

  • İletişim önemli! Eşinle olabildiğince konuşmaya çalış. Onun neler yaşadığını bu şekilde takip etmiş olursun. Her an her saniye yanında olamasan da, akşam eve geldiğinde o gün neler yaşadığını, neler hissettiğini sormayı unutma!

  • Kurslar, kurslar… Doğuma hazırlık kurslarını denemeye ne dersin? Bu kurslarda eşinle birçok yeni bilgi öğreneceğine şüphemiz yok. Doğum sırasında neler olacağını ve yeni doğan minik fasulyenize ilk bakımları nasıl yapacağınızı geç kalmadan öğrenmekte fayda var. Zaman çok hızlı geçiyor!!

Sağlık önemli! Evet , annenin sağlık durumu bebeği direkt etkiliyor ama bizce babanınki de öyle. Sigara içiyorsan, şu anda bırakmak için tam vakti. Muhteşem bir bahanen var :) Sigaranın dumanı bebeğine zarar verebilir. Annenin sağlığına da destek olman güzel olacaktır. Onunla spor yapabilir, onunla sağlıklı beslenebilirsin. Unutma, motivasyon çok önemli. Seninle birlikte eşin de sağlıklı bir dönem geçirmeye motive olacak!