Her yerde okumuşsunuzdur, hamileleri ve anne adaylarını en çok etkileyen şeylerden biri hormonlar! Hormonlar hem psikolojiyi alt üst eder, hem anne adayını deli eder! Ancak, babaların da , eşleri hamilelik dönemindeyken hormonal değişimler yaşadıklarını biliyor muydunuz?

Araştırmalara göre, insanlar da dahil olmak üzere bazı türlerin erkeklerinde hamile bir partnerle yakın temasta olmak, babalık içgüdülerini harekete geçiren  hormonal değişimlere sebep oluyor!

Ne gibi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

Örneğin:

  • Erkeklik hormonu olan testosteron seviyeleri minik fasülyenizin doğumundan hemen sonra düşer. Bu ne demek peki? Yani babaların odak noktası da bebeğinizi besleyip büyütmek! Rekabet diye bir şey söz konusu değil.

  • Yeni doğum yapan annelerin süt yapmasına yardımcı olan prolaktin hormonu babalarda da var. Bu hormon seviyesi doğumdan hemen önce babalarda da artabiliyor.

  • Peki ya sancılara karşı babanın vücudu nasıl tepki gösteriyor? Vücudun strese karşı ürettiği kortisol hormonu seviyesi de doğumdan önce artmaya başlayabilir. Özellikle doğum sancıları sırasında bu hormon seviyesi iyice artış gösterir. Ama bu stres kötü bir stres değil. Babalar bu stres sayesinde bebekleriyle daha yakın bağ kurabilirler ve onlara odaklanırlar.

Yani anlayacağınız, anne adaylarının hormonal düzeni doğuma kadar kalan gün sayısıyla bağlantılıyken, baba adaylarının hormonal değişimi de, eşlerinin hormonal değişimleriyle bağlantılıdır. Sonuç olarak bir baba adayı ile hamile eşinin ne kadar kuvvetli bir bağı varsa, baba adayı da fizyolojik olarak o kadar çok etkilenebilir.

Bazı erkekler de eşlerinin hamilelik dönemlerinde bulantı, kilo alma, yorgunluk ve duygusal değişimler yaşayabilirler. Bu gayet normal. Sonuçta, iyisiyle kötüsüyle her adımı birlikte atıyorsunuz, daha ne olsun :)

+

  •  
  •