Bir yazının en etkileyici yeri, ilk cümlesidir bence. Başlığı değil. Sonu değil. İlk cümlesi. Neden ? Okuyan kişiyi ilk cümlede ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Hayır, bu yazının ilk cümlesini henüz okumadınız. Daha doğrusu ilk kelimesini. Öyle bir kelime ki size bambaşka bir dünyanın kapısını açmakla kalmayacak, sizi ve tüm çevrenizi de değiştirecek ! Ne mi?

“Hamileyim”

Hangi şartlar altında ve kime söylenirse söylensin, artık herşeyi değiştirecek olan kelime bu. Her başlangıç gibi pek çok heyecan, kaygı ve umut var içinde. Her başlangıçta olduğu gibi “benimki farklı olacak” düşüncesi var. Zaten içinde bu düşünceyi barındırmasa, hayattaki en önemli iki başlangıç olan evlilik ve hamilelik kararını kimse veremez diye düşünüyorum…Hiç kimse kocam bana mutfakta yardım etmeyecek, para harcamamam konusunda beni sıkıştıracak, giydiklerime karışacak, beni annesiyle karşılaştıracak ya da çocuğumla iletişim sorunlarım olacak, ne yaparsam yapayım kendi başına uyumasını sağlayamayacağım, arkadaş sorunlarında ona destek olamayacağım… diyerek bu yolculuğa başlamaz. “Sorun olsa bile başa çıkabilirim, benimki farklı olacak.” diye düşünür. 

Peki ne zaman “başa çıkılamadığı” düşünülür ?

Herkesin evlilik yapısı, evlilikteki sınırları farklı. Herkesin çocuğu ve onun için çizdiği sınırlar da farklı. İkisi de önceden planladığınız, hayal ettiğimiz gibi olmuyor. Çünkü elimizdeki malzeme insan. Her etki, her malzemede farklı bir tepkiye neden oluyor. Aynı sorun, bir insanı ağlatırken, diğerlerini küstürebiliyor, öfkelendirebiliyor ya da korkutabiliyor. Dolayısıyla, iki önemli başlangıç dediğimiz evlilik ve hamilelik yolcuğu öncesinde umutlu olmak güzel ama “değişime açık olmayı” da unutmamak gerek. Umut ettiğimiz herşeyi, değişen şartlara ve kişinin özelliklerine göre şekillendirebilmek gerek. Yoksa “ben böyle hayal etmemiştim” deyip evlilikten vazgeçebiliriz ama ya çocuğumuzdan ?

Bütün bunların ışığında 16 yıllık evliliğim, 14 ve 12 yaşlarında iki kızım, 11 yaşından beri farklı sıklıklarda tuttuğum günlüklerim ve hayallerim var sizlerle paylaşmak istediğim. Sadece psikolojik danışman olarak yazmak istemedim burada. Bir anne, çalışan bir kadın, bir eş, bir arkadaş olarak da yazmak istedim. 

Bu da benim “başlangıç”ım olsun. Sevgiyle kalın…