Bebeğiniz doğduğu andan itibaren odak noktasıdır. Doktor veya hemşireler yüzünü temizler. Düzgün nefes alabilsin diye, başı dışarı çıkar çıkmaz hemen ağzı ve burnu temizlenir.

Solunum yolu temizlenirken, kalp atış hızı ve kan dolaşımı steteskopla kontrol edilir. Bütün yeni doğan bebekler birkaç dakika süreyle morumsu bir renkte olur (Özellikle dudakları ve dilleri). Doğduktan 5 – 10 dakika sonra pembemsi bir renk alırlar. Elleri ve ayakları morumsu olma ihtimali vardır. Bebeğin göbek kordonu plastik bir kelepçeyle kelepçelenir.

Apgar Sayıları

Bebeğinizin ilk muayenesi doğduğu anda başlar. Bu muayenelerden biri de Apgar sayılarını belirlemektir. Apgar durumu bebeğin sağlık durumunu hızlı değerlendirmenizi sağlar. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 1 – 5 dakika sonra uygulanır.

Anestezist Virginia Apgar tarafından bulunan kısa değerlendirme, yeni doğan bebekleri değerlendirmede beş kriteri esas alır: Renk, kalp atış hızı, refleksler, kas elastikiyeti ve solunum. Her bir kritere 0, 1, 2 puan verilmek üzere azami 10 puan verilebilir. Yüksek puanlar bebeğin sağlıklı olduğu anlamına gelebilir ama rakamlara o kadar da önem vermemek gerekir. Doktorun bebeğinin sağlığıyla ilgili en doğru bilgiyi verecektir. Unutma düşük puanlı bebeklerin de daha sonra son derece sağlıklı oldukları da sık sık görülür.