Bebek İçin Ayakkabılar

Henüz yürümeyen bebeğiniz için gelişim aşamasında en iyisi çorap giymesi ya da hava müsaade ediyorsa ayaklarının çıplak olmasıdır. Bazı özel durumlarda ayakkabı da giydirebilirsiniz, fakat pek gerekli olduğu söylenemez. Ayakkabı giymesi gereken durumlarda da doğru ayakkabıyı seçmeniz gerekmektedir. Bebeğiniz henüz yürümediği için ayakkabısının da böyle bir işlevi olmayacaktır. Bebek için en uygun ayakkabı hafif ve hava geçirebilir olmasıdır. (Deri veya bez, kesinlikle plastik değil) Ayakkabının tabanı da bebeğinizin baş parmaklarını hissedebileceğiniz kadar yumuşak olmalıdır. Bilek desteği sert olan ayakkabılar hem şimdi hem ilerde lüzumsuz ve sağlıksızdır. Ayakkabının boyunu kontrol edebilmelisiniz. Bebeğinizin ayakkabısı yarım-bir numara büyük olmalıdır. Ayakkabının her tekinin ucuna baş parmağınızı koyduğunuz zaman parmağıyla ayakkabının içinin bittiği yer arasındaki mesafe sizin baş parmağınızın kalınlığına eşit olmalıdır.

Bebeğe İnek Sütü Vermek

Anne sütü veya formül mama ile beslenen bir bebeğe yavaş yavaş inek sütünün başlanması zararsız gibi görünse de bebeğe bir yaşından önce inek sütü vermek çok sağlıklı değildir. Birçok resmi sağlık kuruluşu, bebeğin ilk yılının sonuna kadar anne sütüne devam edilmesini önermektedir. Fakat eğer bu mümkün değilse, demir yönünden zengin mamalar önerilmektedir. İnek sütündeki demir, E vitamini, sodyum, potasyum ve protein yeterli miktarda değildir. Nadiren de olsa inek sütü bazı bebeklerde bağırsak kanamasına yol açar. İlk yaşına bastıktan sonra ise yağsız veya az yağlı süt kullanmak yerine tam yağlı süt kullanmaya çalışın.

Bebek-Biberon-Ağız

Bazı bebeklerin ön dişlerinin biberon sebebiyle çekildiğini duymuşsunuzdur. Dişlerin en hassas olduğu, hayatın ilk iki yılında bebeklerin biberonları ağızlarında uyuyakalmaları sonucu görülür. İçilmekte olan sıvının içindeki şekerler ağız bakterileri ile karışıp dişleri çürütürler. Uyku sırasında yemekleri sulandıran, yutmayı kolaylaştıran tükürük salgısı çok yavaşlar ve kirlilik artar. Bebek uyumadan hemen önce biraz gıda alır ve bunun çok az kısmını yutar, geri kalan gıda da saatler boyunca  ağızla temas eder. Bunu önlemek için bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra biberon ile yatırmayın. Yatağa yatırmak için illaki biberon vermeniz gerekliyse içine su koyabilirsiniz.

Sevgilerimle;

Psikolog Dila Akdemir