Bebeğinizi Kırma/İncitme Korkusu

Bebeğiniz doğduğu ilk ayda size o kadar minik görünür ki, bir yerini incitme korkusuyla onu kucaklarken korkarsınız. Fakat düşündüğünüzün aksine yeni doğan bebekler epey güçlülerdir. Kafaları, omurilik kısmından yeterince desteklendiği sürece normal taşıma sırasında zarar görmezler. Siz, bebeğinizi ideal tutuşunuzu zaman içinde öğreneceksiniz çünkü bebek tutuşu ebeveynden ebeveyne göre değişiklik gösteririr. Birkaç ay içinde bebeğinizi bir çanta kadar rahat, hatta çantayla aynı anda taşıyabileceksiniz. :)

Kundaklama

Dış dünyadaki ilk birkaç günde bebek kendini yönlendiremeyebilir. Dokuz ay boyunca sarmalandığı sıcak rahmin içinde kalan bebek, birdenbire geldiği yeni ortama ayak uydurmak zorundadır. Bu geçiş dönemine bebeği alıştırabilmek için en iyi yöntem bebeği kundaklamaktır. Kundaklanan bebek kendini tırmalamaz ve ilk günlerde kendine zarar verecek hareketleri yapamaz. Ayrıca ilk günlerde bebekte vücut ısı dengesi oluşmadığından ilk günlerde bebeğin ısınmasını sağlar. Ancak oda sıcaklığındayken bebeği kundaklamayın; çünkü ani vücut ısısı yükselimi bebekte ani ölüme sebebiyet verebilir.

Tüm bebekler kundaklanacak diye bir kaide yoktur ancak bazı bebekler birkaç hafta süreyle kundaklanmaktan rahatlık duyarlar ve daha rahat uyurlar. Sancılı ve gazlı bebeklere de iyi gelir. Ancak doğumdan birkaç hafta sonra yani yaklaşık ikinci ay civarında bebekler hareketlenmeye başlar ve kundaklanmak istemezler. Bu konuda doğru referansı size yine bebeğiniz verir. Bebeğiniz kundaklanmak istiyorsa kundaklayın, rahatsızlık duyduğunu hissediyorsanız kundaklamaktan vazgeçin.

Annenin Yeterince Sütü Olmaması

Kadınların göğsünde ölçüm yapılamadığından göz kararıyla ne kadar süt olduğunu saptamak zordur. Bunun için en güzel ölçüt bebeğinizin sağlıklı ve olması gereken düzeyde aldığı kilodur. Bebeğiniz mutluysa ve kilo referansına uyuyorsa sütünüz yeterlidir. Sütünüzün yeterli olmasının ölçütü göğsünüzden süt fışkırması değil, bebeğinizin sağlıklı ve düzenli kilo alıyor olmasıdır.

Bebeğin Sürekli Hapşırması

Bebeğiniz sürekli hapşırdığında eğer hasta olmadığına eminseniz soğuk aldığını düşünebilirsiniz. Fakat bebeğiniz soğuk almadı, yalnızca bebeğinizin solunum yollarında kalan amniyotik sıvı ve bir parça mukus var. Bebek bunları doğanın kendisine verdiği refleksle dışarı atmaya çalışıyor.

Sevgilerimle,

Psikolog Dila Akdemir