Bebeğe İnek Sütü Verme

İnek sütü küçük bebekler için uygun bir besin değildir. Anne sütüne ve mamaya kıyasla daha fazla tuz ve protein içerir. Bu da bebeğin minik böbrekleri için zararlıdır. Ayrıca demir de içermez. Sadece inek sütüyle beslenen bebekler ve demir ilave edilmemiş mamalarla beslenenler demir katkısına ihtiyaç duyarlar. Bazen inek sütü bebeklerin bir kısmında bağırsak kanamasına yol açabilir. Dışkıya çıkan kan gözle görülmez fakat kanama bebekte kansızlığa neden olabilir.

Bebeği Havaya Atmak

Havaya atılan bebeğin mutluluğu gerçekten görülmeye değerdir ancak bu olay bir trajediye dönüşebilir. Bu şakalaşma sırasında oluşabilecek iki hasar vardır. Birincisi retinanın yırtılmasıyla körlüğe varabilecek ciddi görme problemi oluşması, ikincisi de ölüme sebep olabilecek beyin sarsıntısıdır. Bu hasarlar şakalaşmayla oluşabileceği gibi bebek kızgınlıkla sarsıldığında da meydana gelebilir. Bu yüzden bebeği sarsıcı hareketlerden kaçının. Ayrıca bebeği taşıyıcıyla taşırken fazla zıplatmamaya çalışın. Bebek havada olmaktan büyük zevk duyuyorsa ve siz de bu oyunu sürdürmek istiyorsanız bebeğinizi sıkıca tutarak “uçurabilirsiniz”.

Dışkılamanın Azalması

Günde üç kereden fazla kaka yapan bebeğinizin günde bir kere kaka yapmaya başlaması sizi endişelendirmiş olabilir. Ancak meme emen bebeğin birinci ay ile üçüncü ay arasında daha az dışkılamaya başlaması normaldir. Kabızlık meme emen bebeklerde sorun oluşturmaz ve sık sık kaka yapmamak değil, katı ve zor çıkan kakalar yapmak kabızlık belirtisidir.

Sevgilerimle,

Psikolog Dila Akdemir