Bebeğini doğurdun ve eşinle birlikte evine döndün. İşte asıl şimdi başlıyor çekirdek aile yaşantın :) Bir aileye bir bebeğin gelmesi köklü değişikliklere sebep oluyor, bu bir gerçek. Hayata bakış açın, insanlara bakış açın, yaşam tarzın… Hepsi teker teker değişebilir.. Peki bu sırada nelere dikkat edebilirsin? İşte bizden sana birkaç öneri:

  • Kendine iyi bak. Sen kendine iyi bakmazsan, baba kendine iyi bakmazsa bebeğe kim bakabilecek? Bu yüzden doğru beslenme, düzenli egzersiz ve çok düzenli olamayacak olsa da yeteri kadar uyku çok önemli. Uyku gerçekten çok önemli. Depresyona girmenizi istemeyiz!

  • Yardıma açık olmaktan bir zarar gelmez. Annen veya kayınvaliden sana yardım mı etmek istiyor? Arkadaşın sen duş alırken bebeğine bakabileceğini mi söyledi? Ya da köpeğini gezdirmeye gönüllü bir abin mi var? Tüm bu yardım etme isteklerini geri çevirmemelisin! Bizce yakınların sana yardım ederse, sen ve eşin bebeğinle ve birbirinizle daha çok zaman geçirebileceksiniz. Tabii ki gereğinden çok yardıma da bir sınır koymak gerekebilir, ama hangi anne nefes alacak bir an istemez ki ?

  • Kendine haksızlık etme. Anne baba olmak kolay bir şey değil, biliyoruz. Özellikle ilk kez anne baba oluyorsanız hatalar kaçınılmaz ve çok normal. Lütfen kendine ve eşine hata yaptığında yumuşak ol. Bu ilişkiniz için ve senin için çok önemli. Bebek büyütmek ortaklaşa yapılan bir iş . Birbirinizin hatalarından ders almaya bakın. Pratik yapa yapa bunların hepsini aşacaksınız!

  • Zamanı iyi kullan. Anne baba olunca zamanının çoğunu bebeğine bakarak geçirmeye başlayabilirsin. Bu tamamen hayat tarzınla alakalı ama  zamanını iyi planla, gereksiz işleri bir kenara bırak. Her şeyi şimdi ya da aynı anda yapmak zorunda değilsin! Sen artık bir annesin, bir babasın. Kendisi minik de olsa çok daha öncelikli işin bebeğin, bunu hiç aklından çıkarma lütfen :)  Bazı davetlere veya işlere hayır deme hakkın da var bil!  

+

  •  
  •