Şimdi size biraz Canan Karatay gibi konuşacağım, zeytinyağı yiyin çok faydalı!

Hamile arkadaşlarım soruyor, ‘Cansu ne alalım, en çok ne lazım olur?’’

Buradan toplu cevap veriyorum arkadaşlar; Zeytinyağı lazım. Bol bol stok yapın. Çünkü ben her şeye faydasını gördüm.

1. ÇATLAKLAR: Bebeğiniz doğduğu andan itibaren değil öncesinde karnınıza sürerek başlıyorsunuz faydasını görmeye, çatlakları önlemek için birebir!

2. YENİDOĞAN: Bebeğiniz doğdu, minik popişine alt değişiminden sonra sürüyorsunuz efendim. Kremler kimyasallar daha sonra, ama zeytinyağı mis gibi doğal. Hele kış bebeği ise kalorifer peteğinin üzerine koyun, ılık ılık sürün.

3. CİLDİNİ BESLEYİN: Yenidoğan bebeğinizin cildi pul pul mu? Her fırsatta tüm vücudunu zeytin yağlayın, adeta minik bir pehlivan yaratacaksınız!

4. GAZ SORUNU: Karnına ılık zeytinyağı ile masaj yapın, karnını sıcak tutun, çıksın gazlar..

5. KONAK: Birçok bebekte görülen konak için yine çare Drogba! değil zeytinyağı, kafasına sürün, ben doktor tavsiyesi ve teyze/anne/anneanne onayı ile zeytinyağı,1 çay kaşığı karbonat ve 3-4 damla limonu karıştırıp sürdüm, sonra da taradım, ve sonra banyo yaptırıyorsunuz. Çok çabuk şekilde konaklardan kurtulduk.

6. PİŞİK: Yaz aylarında bezler pişik yapıyor cildini tahriş ediyorsa zeytinyağı sürün korkmayın efendim.

7. EK GIDA ZAMANI: Yumurta sarısı mı vereceksiniz? Zeytin yağı ile yumuşatın. Çorbalara mamalara 1 tatlı kaşığı koyun ki kabız olmasın. Aynı zamanda A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılabilmesi, zeytinyağına bağlı. Besinlerle birlikte alınan yağ, sadece enerji verip sindirimi kolaylaştırmaz, aynı zamanda yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanımı için de çok az da olsa yağa ihtiyaç vardır.

ERGONOMİK MAMA KAŞIĞI SORUNU

Konu ek gıdaya gelmişken şu kaşık işini açıklığa kavuşturalım. Acaba hangi kaşık daha uygun? Hangisi bebeğimin narin damağını acıtmaz? Hangisi daha sağlıklı?

Uzun denemeler sonucu en sağlıklı, en hijyenik, en ekonomik olan kaşığı buldum arkadaşlar..fotoğrafını paylaşıyorum:) Ortada gördüğünüz kaşıklar, memlekette kaşık yokmuşçasına Amerika ve Almanya’dan aldığım mama kaşıklarından sadece ikisi.. Yoklukta gideri var.. Ancak en başta en sonda gördüğünüz modeller bebek ağız yapısına uygun, kolay sterilize edilebilir, ergonomik başlığı sayesinde her şekle girebilir, ağızdan taşan yemek ya da mamayı derhal tespit edip akan çeneden toparlar.. Sol başta görülen model acemiler ve yeni başlayanlar için, kullanımı kolay ancak basit bir model, yiyeceği yolda biraz dökebiliyor, bebeğinizin ağzının ucuna ucuna ancak koyuyor yemeği, ancak sonda gördüğünüz model en üst seviye! Son derece donanımlı olan bu modele uzmanlar ‘anneeli’ adını vermişler. Kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu ‘anneeli’ modelinin değdiği her şey bir başka oluyor..