Bebekle seyahat... "Güzel olur tabi ki yapmak istiyoruz ama aynı zamanda yorucu olacağından dolayı her seferinde vazgeçiyoruz." dediğinizi duyar gibiyim:) İmkânı olanlar büyükanne ve dedelere bırakırken, bebeği bırakıp gitmek istemeyenler planlarını iptal ediyorlar. Aslında böylece kendi engellerini kendileri oluşturuyorlar.

Dışarıdan bakıldığında ya da üzerine düşünüldüğünde evet zor görünüyor olabilir. Aslında zorlukları var tabi ki ama bebekten önceki seyahatlerinizi bir düşünün. Hiç mi zorlukla karşılaşmadınız? Hiç mi arabanızın tekeri patlamadı, havaalanında bavulunuz kaybolmadı ya da yaptırdığınız rezervasyonda bir yanlışlık olmadı? Sonuçta bu zorluklarla hayat boyunca karşılaşıyoruz. O yüzden ilk olarak yapılacak şey tabi ki. Rahat olmak...

Bu sözü çok duymuş olabilirsiniz. Fakat tescillenmiş bir şekilde doğrudur:) 

Biz, eşimle evlendiğimizden beri birçok seyahat gerçekleştirdik.  Gezip, görüp yeni yerler keşfetmeyi seviyoruz. İki kişilik olan seyahatlerinizi, planlarınızı daha kolay seçip, istediğiniz zamanda istediğiniz yere gidebilirsiniz. Hatta anlık karar verip kendinizi bir anda yolda bile bulabilirsiniz. Bu durumda hiç bir sıkıntınız yoktur çünkü.

Fakat daha hamilelik sürecinde bebekle seyahat, üzerine düşünmeye başladığınız konulardan birisidir. Hiçbir şeyin eskisi gibi kolay ve rahat olmayacağını zannedersiniz. Bebeğimiz aramıza katıldığında istediğimiz zamanda, istediğimiz yere seyahat edebilecek miyiz? Ne sıklıkta gidebileceğiz?  Hangi yol ve ulaşım aracıyla? Onun için uygun mu değil mi? Yanımıza ekstra neler almamız gerekir? Şunu aldık mı bunu aldık mı? Gibi daha önce üzerinde bu kadar ayrıntılı düşünmediğiniz sorular aklınıza takılmaya başlar. Aynı zamanda artık seyahat etmenin zor olacağını o kadar çok kişiden dinlersiniz ki... 

Peki, biz ne yapıyoruz? Biz kızımızla birlikte gezmeyi çok seviyoruz ve o da doğduğundan beri bizimle seyahat ediyor. Aynı şekilde (hatta daha sık) planlar yapmaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Ve durum hiçte zannedildiği gibi olmuyor. Tam tersi bir bebekle seyahat etmek, onun meraklı ve heyecanlı bakışlarını görmek bize daha anlamlı ve farklı duygular hissettiriyor. Ve şimdi de gelen sorular şu şekilde oluyor.” Nasıl bu kadar geziyorsunuz bebekle?”, “Zor olmuyor mu?” ya da” İyi geziyorsunuz.” “Önceden bu kadar gezmiyordunuz” şeklinde:)

Bence insan gerçekten neye inanırsa, hayatı ona göre şekilleniyor. Ben her zaman aramıza katılan minik kızımın hayatımızda hiç bir şeye engel olmayacağına inandım ki gerçekten de öyle oldu. En başta da söylediğim gibi engel olacağını düşünen insanın kendisi engelmiş aslında.

Bizim için seyahatlerimiz sırasında yanımıza aldığımız ekstra bir bebek bakım çantası ve içi minik kıyafetler ile dolu bir bavul dışında değişen pek bir şey olmadı.

Peki, bebek bakım çantasında olmazsa olmaz şeyler neler?

  • Mama, su, süt, bisküvi
  • Biberon, emzik, emzik kabı, önlük, emzirme önlüğü, termos
  • Bez, alt değiştirme örtüsü, ıslak mendil, pişik kremi
  • Ve tabi ki her duruma karşı yedek bir kıyafet ve soğuk hava ihtimali için bir battaniye.

Eğer uçakla seyahat edecekseniz yanınıza alacağınız puset ya da bebek arabasının kolay açılıp kapanabilir, hafif, taşıması kolay olanlarından tercih edin. Görünüşünden çok ergonomik olmasına özen gösterin. Ve arabanın ya da pusetin yağmurluğunu yanınıza almayı unutmayın.

Çoğu havaalanında bebekli yolculara tanınan öncelik hakkından yararlanarak saatlerce sıra beklemiyorsunuz. Check-in işlemlerinizi de online olarak daha önceden halledin.

Bebeğin eşyalarını hazırlarken kıyafetlerini (body, tulum, üst, alt), bakım malzemelerini (bakım kremi, bebek yağı, saç fırçası, tırnak makası, şampuanı, havlusunu) ayakkabılarını, ilaçlarını ayrı ayrı gruplayarak bavula yerleştirin ve aradığınız zaman daha çabuk ulaşın.

Seyahatiniz boyunca bir otelde konaklamayı planlıyorsanız bebeğinizle geleceğinizi ve bebek yatağı talep ettiğinizi önceden belirtin. Ve sevdiği küçük bir oyuncağı da yabancılık hissini azaltması adına yanınıza almanızda fayda var.

Çantanızda ara öğün(meyve, bisküvi) ve hazır su bulundurun.

En başta da belirttiğim gibi; en önemlisi rahat olun. Ben ne kadar rahatsam Mila'da o kadar rahat ve huzurlu oluyor. Ve unutmayın yeni yerler keşfetmek, görmek, gezmek ve mutlu olmak için bu seyahate çıktınız, bu yüzden oradasınız. Odaklanmanız gereken nokta da bu olmalı.

Son olarak, bu hayatı bir kere yaşıyoruz ve yapmayı sevdiğiniz ne varsa (başta seyahat etmek, çalışmak, romantik olmak, bakımlı olmak vs...) artık bebeğimiz oldu diye yapmaktan vazgeçmeyin. Sadece bu minik meleği de hayatınıza dâhil ederek yolculuğunuza devam edin.

İyi seyahatler...