Bebeklerin fiziksel, duygusal ve bedensel gereksinimleri vardır. Ağlamak; bebeklerin kendini ifade etme şeklidir. Yani ağlayarak isteklerini, dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bu bebeğiniz için tek iletişim yoludur.

İlk başlarda ağlamanın ne anlama geldiğini çözmek zor olabilir. Zamanla anneler ve babalar bebeğin ağlamasının ne anlama geldiğini öğrenmeye başlarlar. Önemli olan bebeğin neden ağladığını anlayıp bu doğrultuda ona yardımcı olmaktır.

Bebekler;

Acıktığında

Bebeklerin mide kapasitesi küçüktür. Sık sık beslenmek isterler. Bebekler her istediğinde emzirilmelidir. Özellikle açlık belirtileri; eline ağzına götürüp emme isteği, elinizi bebeğinizin ağzına yaklaştırdığınızda başını çevirip elinizi emme isteği, diliyle yalanma isteğinin olması acıktığının göstergesidir. Bu belirtileri gördüğünüz zaman ağlamasını beklemeden emzirmelisiniz.

Altı kirlendiğinde

Bebeğin altının kirli olması onu rahatsız eder. Altı kirlendiğinde değiştirilmesi rahatlamasına yardımcı olacaktır. Alt değişimini ılık pamuklu su ile yaparsanız daha az uyaran vermiş olursunuz.

Kucak istediğinde, kendini güvende hissetmediğinde

Bebekler anne karnında mükemmel bakım alırlar. Doğumla beraber dış dünyaya uyum sağlamaya çalışırlar. Her ağladığında yardımcı olmak ve onu sakinleştirmek dış dünyaya uyumunu kolaylaştırır. Bebeğiniz için en güvenli yol anne kucağıdır. Sizin sıcaklığınız, kokunuz, kalp atımınız ve sesiniz ona güven verecektir. 

Gaz sancısı olduğunda

Minicik bir gaz sıkıntısı bile bebeğinizi huzursuz etmeye yeter. Bu yüzden her beslenme sonrası 5-10 dakika gazını çıkararak midesini rahatlatmak gerekir.

Aynı pozisyonda yatmaktan sıkıldığında

Hep aynı pozisyonda yatmak dolaşımını olumsuz etkiler, bu yüzden 2 saatte bir sol – sağ yana yatırmanız işe yarayacaktır.

Uykuya dalmakta güçlük çektiğinde

Bazı bebekler uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Hatta tam dalmak üzereyken sıçrayarak, elleri ve kolları ile kendilerini uyandırırlar. Bunu önlemek için bebeğinizi hafif kundak şekilde sararak uykuya dalmasına yardımcı olmuş olmalısınız.

Kıyafetleri değişince

Bebekler çıplak olmaktan hiç hoşlanmazlar. Alt ve kıyafet değişimlerinde dikkat edin ağlamaya başlarlar. Bu yüzden nazik ve hızlı bir şekilde, fazla uyarı vermeden kıyafet değişimini yapmalısınız. Kıyafetlerini değiştirirken tamamen soymadan parça parça değiştirirseniz bebeğiniz kendisini güvende hissedecektir.

Üşüdüğünde ya da sıcakladığında

Bebekler ılık ortamlardan hoşlanırlar. Bebeğinizin kıyafetlerini giydirirken, siz kaç kat giyiyorsanız odur. En çok bir kat fazla giydirebilirsiniz. Çok giydirmeniz terlemesine, beraberinde kilo kaybetmesine neden olur.

Bebeğinizin hapşırması, üşüdüğünün göstergesi değildir. Üşüdüğünü düşünüyorsanız beden ısısına bakmalısınız. Beden ısısı 36.5 – 37.5 derece arası ise her şey yolunda demektir. 36.5 derece altında ise; üzerini giydirin, oda ısısını arttırın. 37.5 derece ise oda ısısını düşürün ve üzerini bir kat inceltin. Oda sıcaklığının 22-24 derece olması yeterlidir. Bebeğinizin beden ısısı düştüğünde/ yükseldiğinde 30 dakika aralıklarla normal sınıra gelene kadar kontrol etmelisiniz.

Ortam gürültülü olduğunda ağlayabilirler

Bebekler sese karşı çok duyarlıdır. Gürültüden uzak, kısık, yumuşak melodiler rahatlamasına, huzurlu ve sakin olmasına yardımcı olacaktır.