Sevgili Anneler,

Bebeğimizin ana  besin öğeleri bizlerde olduğu gibi proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve minerallerden oluşur. İdeal bir yemekte % 50 karbonhidrat, % 35 protein, % 10 yağ ve % 5 oranında mineral bulunması gerekir. Bu oranı sağlayan gıdaları bebekler gibi bizler de severiz. Bu nedenle protein ve yağ oranını düzeltmek üzere mantıya yoğurt ve yağ eklenir. Yağı eriyerek akan ve karbonhidrat içermeyen bol proteinli döner kebap pilav ile, altına ekmek dizilerek yada ekmeğe sarılarak, eksilen yağı için üzerine yağ dökülerek ve kenarında domates, biber ile servis edilir. Ispanağın üzerine de yoğurt proteini dengelemek için konur. Siz de eminim çeşitli örnekler bulabilirsiniz.

Peki bu besin öğeleri ne işe yararlar?

Proteinler sindirim kanalımızda yapı taşlan olan aminoasitlere ayrılarak bağırsaktan emilip kana geçer ve kanla karaciğere taşınırlar. Burada tekrar belirli bir düzen içinde birleşerek vücut proteinlerini yaparlar. Aminoasit dediğimiz protein ana yapı taşlarının bir kısmı vücudumuzda üretilirken, esansiyel dediğimiz bir bölümünü ise dışarıdan doğrudan almamız gerekir. Aminoasit dediğimiz protein yapıtaşlarının et, süt, balık, tavuk, bakla, fasulye vb. bitkisel ve hayvansal besinlerdeki oranları değişik olduğu için, çeşitli protein kaynaklarına gereksinmemiz vardır.

Her canlının proteini kendine özgü olduğundan, vücudumuz aldığı proteini mide-bağırsak kanalında en küçük birimi olan aminoasitlere kadar parçalamak ve bu hali ile bağırsaklardan emilip kana geçişi sağlandıktan sonra kendi proteinini yeniden yapmak zorundadır. Proteinler, hücrelerin esas yapısını oluşturur. Belirli hücreler ise bir düzen içinde birleşerek vücut dokuları ve organları yapılır. Bundan dolayı proteinler, büyüme ve gelişme için başta gelen besin öğeleridir.

Birçok hücre vücudumuzda belirli süreler içinde ölür ve yerine yenileri yapılır. Proteinler hücreleri oluşturma yanında, vücudun savunma sistemlerinde görev alan antikorların, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin ve bazı hormonların da esas yapısını oluşturur. İnsan vücudunun %16’sı proteinden oluşmuştur.

Yağlar vücudun enerji kaynağıdır. Yağ en çok enerji veren besin öğesidir. Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağlarla alınır. Yağın yapı taşlarının bazıları, vücudun düzenli çalışmasında etkinliği olan bazı hormonların yapımı için gereklidir. Yağlar vücudun ortalama %18’ini oluşturur.

Karbonhidrat dediğimiz çeşitli basit ve kompleks şekerlerin başlıca etkinlikleri vücuda lazım olan enerjiyi sağlamaktır. Günlük enerjinin çoğunu karbonhidratlardan alırız. İnsan vücudunda karbonhidratlar, gereğinde kullanılmak üzere depolanır. Depolama esas olarak karaciğerde yer alır.

Mineraller ise vücudun ortalama olarak %6’sını oluştururlar. Minerallerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapıtaşlarıdır. Kan ve tüm vücut hücrelerinin yapısına girerler. Diğer bir bölümü ise vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Mineraller vücutta besin öğelerinden enerji oluşması için zorunlu oksijen taşınmasında, vücudun çalışmasının düzenlenmesinde gerekli olan enzimlerin bileşiminde yer alır. Savunma sisteminin yeterliliği için de gereklidirler.

Çocuklarımızı tek yönlü beslemeyelim.

Sevgi ile kalınız.

Prof. Dr. Esat Yılgör