Koca bir yaz tatili geride kaldı, bol koşturmalı bol ödevli okul dönemi başladı. Yaz tatilinde anneanne-dede tatili yapanlar, hiç bıkmadan yaz okuluna gidenler derken herkes artık evinde..

Alışkanlıkların değiştiği koca bir tatil sonrası çocuğum ne yesin sorunu baş tacı oldu bile. Hemen çocuklara suçu yüklememek için önce bir empati yapalım güzel anneler. Tatil boyunca o sıcak günlerde sizinde bazen canınız yemek yemek istemedi, bazen öğün atladınız bazen dondurmaya sarıldınız; dengeler şaştı. Aynı durumu çocuklarınız da yaşadı ve tatili bitirdi, şimdi eski düzeni alma zamanı!

Okulda yemek yemeyen ya da evden yemek götürülmesi zorunlu olan çocuklar için en önemli sorun, beslenme listelerinde yer alan kızartmalar, hamurlar, açmalar, börekler…

Ağaç yaş iken eğilir sözünü kulağımıza küpe edindikten sonra ileriki dönemlerde hastalıklardan korunma ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşması için benden size 5 adet beslenme çantası önerisi;

BESLENME ÇANTAM 1:

2 dilim tahıllı ekmek arasına soğuk etli (peynir, tavuk vs) ve bol yeşillikli sandviç, yanına bir kutu ayran. Ara öğünlerde rahat atıştırabilsin diye 3 tam ceviz ve 1 mandalina (yaşı küçük olanlarda kabuklarını soymak zor olacağından elma ile değiştirilebilir.)

BESLENME ÇANTAM 2:

Ev yapımı ızgara köfteli, tahıllı ekmekli hamburger, yanına bir havuç (çocuğunuzun yaşına göre ister rendeleyin ister temizleyip bırakın) yanında bir kutu kefir.

Ara öğünlerde rahat atıştırsın diye 15 kavrulmamış badem ve bir yerli muz.

BESLENME ÇANTAM 3:

Ev yapımı tahıllı krep yanında bir üçgen peynir. Rahat tüketmesi için yanında 5 çeri domates ve küçük bir salatalık.

Ara öğünlerde rahat atıştırsın diye bir kutu süt ve bir armut.

BESLENME ÇANTAM 4:

2 adet yumurtalı muffin. (haşlanmış yumurtayı tüketirken zorlanabileceği için evde bol sebze harcı ile yumurtayı karıştırıp mini muffin kaplarında pişirin.) Yanında bir kutu laktozsuz ya da normal süt.

Ara öğünlerde rahat atıştırsın diye 2 adet kuru incir 5 adet çiğ fındık.

BESLENME ÇANTAM 5:

Tahıllı ev pizzası. (tam tahıllı küçük boy bir lavaşı az salça ile renklendirin. Üzerine yeterli miktarda kaşar ve bol sebzeler koyup tavada 15 dk pişirin.) Yanında bir kutu ayran.

Ara öğünlerde rahat atıştırsın diye 10 adet yer fıstığı ve bir salkım üzüm.

Menülerde yer alan yiyecekler ve miktarlar belirli bir yaş grubu olarak özel olarak belirtilmemiş yalnızca tavsiye vermek amacı ile hazırlanmıştır, her çocuğun kendine özel olduğunu unutmayın.

Sağlıkla…