Şimdiki aklım olsa ev alışverişimi çok başka gözle yapardım. Gerçi şu andaki Cansu 5 yıl önceki Cansu'ya bunları söylese büyük ihtimalle güler geçer dinlemezdim. Ama siz şu an "annemisin.com" sayfasında beni bulup okuduğunuza göre siz geleceğinizi önemsiyorsunuz demektir. O zaman hazırlayın kağıdı kalemi yeni evliler, evlenecekler ve anne adayları, benden size dev hizmet!

  • Öncelikle yere oldukça yakın ve cool görünen o çift kişilik yatağı almayın, sezeryan olunca o engin yatağa yatıp kalkmak o kadar zor ki anlatamam. Yüksek, anam babam usulü yatak alın.
  • Anneannenizin, teyzenizin konu komşunun verdiği vereceği yatak döşek yorganlara burun kıvırmayın, gerek yok demeyin, ne yapacağım döşeği demeyin. Üzerinde oyun oynanıyor, bebek uyutuluyor, kenarına siz de kıvrılıp uyuyorsunuz. Bebeğiniz/çocuğunuz hasta olduğunda ya da yanında yatmanız gerektiğinde rahat rahat yatıyorsunuz.
  • Yorganlar konusuna gelirsek ‘ ay ben elyaf aldım çok hafif, pamuk yorgan ne yaa, bizim evde kombi var’ demeyin canlarım, pamuk yorgan ısıtır, sağlıklıdır. İkiye katlar oyun alanı yaparsınız.
  • Ev alırken/tutarken apartmana ilk girişte merdivenin olmaması önemli bir kriter, bebek arabasını indirip çıkartmak tek başına çok zahmetli olabiliyor ya da yağmurlu günlerde o merdivenden bebek arabasıyla inmek bir dert. Yan taraftaki o dik rampaya güvenip inemezsiniz, kayma tehlikesi var. En güzeli düz ayak girişli apartmanlar. Seçerken dikkat edin.
  • Fırınınızı saat kurmalı olandan alın, ankastre setlerinin çoğunda saat kurma özelliği olmuyor, bu yorgunluk uykusuzlukla çok yemeğiniz yanar, çok kek telef olur.
  • Halılara ve mobilyaya aşırı para harcamayın, koyu renk kir göstermeyenlerden alabilirsiniz, halıları ise shaggy tarzı alabilirsiniz. çocuklu evler instagramda görüldüğü gibi değil.. ahı gidecek vahı kalacak bazı eşyaların.
  • Annelerin teyzelerin ördüğü yelek ceketler kışın çook işe yarıyor, uyanınca ilk iş eliniz bir yelek arıyor, giydirmem demeyin alın.
  • Sehpa ve koltuk takımlarında sivri köşeler olmamasına dikkat edin, yuvarlak sehpalar spor takımlar almaya çalışın.


Herkesin verdiği tavsiyeler şöyleydi: ¨Bence bol bol uyu, heheh, uykuyu stokla. Ya da ne yap biliyor musun? Bu günlerinin tadını çıkar’ ! : )¨ Oysa bu tavsiyelerim adeta birer gerçek kesit :). Var mı sizlerin de esaslı önerileri tecrübeli annelerim? Şimdiki aklınız olsa ne yapardınız, ne yapmazdınız?