Geçen haftalarda emzirme haftasını kutladık. Emzirmenin önemini artık herkes biliyor. Tüm sağlıkçıların söylediği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü, 2 yıl ek gıda ile birlikte anne sütüne devam.

Bebeğimizi kucağımıza aldığımızda ilk emzirme anı unutulmaz sanıyorum. Anne ve bebeği arasında o büyülü bağlanma, ilk temas çok özeldir. Allah bütün annelere ve bebeklerine sağlıkla emzirmeyi nasip etsin. Bol bol süt versin.

Şimdi gelelim bana. İlk zamanlarda yeterli sütüm yoktu. Ağlıyordum kim ne ye derse yiyordum. Kutu kutu süt yapan çaylar, demet demet dereotu, kilo kilo helva…. Sütüm artmadıkça hergün ağlıyordum. Eşime demiştim ki ‘beni anne yapan şey onu emzirebilmem yoksa sen de altını değiştirirsin, sen de üstünü giydirirsin. Bu çocuğa mama verirsem benim anneliğimin ne özelliği kalır’. Mama vermemek için direniyordum. 2. ay doktora gittiğimizde Altay sadece 400 gram almıştı. Boyu 2 cm uzamıştı. Doktor kakasını sordu, 5 günde bir yapıyor diyince cıvıktır kesin dedi. Gerçekten de öyleydi. Bütün bunların sebebi yeteri besin almamasıydı. Önemli olan çocuğun sağlıklı gelişmesi ise ben neden bu kadar direniyordum ki kendimi tatmin etmek için mi yoksa mahalle baskısından çekindiğim için mi?

Sonuç, mama verdim.

Pişman mıyım?

Hayır!

Şükür ki sağlıklı bir oğlum var. Ben bu yüzden mama verdim ama alerjisi olan çocuklar var, farklı sağlık sorunları nedeni ile emziremeyen anneler var. Bu konuda daha nazik olmak gerekiyor. Emiyor mu? Sütün var mı? Cık cık cık mama mı o? Benim bir sütüm vardı diye başlamadan önce annenin psikolojisini düşünelim lütfen. Bilin ki o anne, dram tadında emzirme filmini çekerken, sizin romantik komedi tadındaki emzirme hikayenizi dinlemek istemiyor.

Oğlum büyüdükçe anladım ki anneyi anne yapan şey emzirmek değil. Hiç emzirmeden de çocuğunuzla çok sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. Yeterli özveri ile her şeyi başarabilirsiniz. Eğer yeni doğum yaptıysanız ve anneliğinizi sütünüzle ölçüyorsanız bilin istedim.

Emzirenleri de emziremeyenleri de seven anne :)

tecrubelianneler_ozgecan