Herkese merhaba,

Uzun bir süredir yazmaya çalıştığım; fakat bir türlü başlayamadığım bir yazıydı bu. Hissettiklerimi doğru kelimelerle aktarabilme, didaktik olmama, gereğinden fazla resmi veya gayri resmi üsluptan kaçınma vb bir çok endişem vardı, hala var… Hoşgörünüze sığınırım 😊

Uzun zaman bekledikten sonra (5 yıl) oğlumu kucağıma aldım. ‘Zorlu bir süreçten galip çıkma’ duygusuydu o an. Anneler anlayacaktır; tarifi imkansız ve muhteşem bir his.

Yorucu ama güzel geçen 5 yılın sonunda -geçtiğimiz yıl- oğluma hiperaktivite teşhisi kondu. Henüz ne olduğunu tam kavrayamadığımız teşhisi duyduğumuz an, Google amcaya dadanıp gece gündüz okumaya başladık. Hiperiktivitenin 3 türü olduğunu, (dikkat eksikliğine bağlı, dürtüsel ve ikisinin bir arada bulunduğu hibrit) ve oğluma konan teşhisin (dürtüsel) ne anlamaya geldiğini anlamaya çalıştık. Uzun bir süre ilacı reddettim. Bireysel ve grup terapileri, spor antrenmanları, enerjisini atmasına yardımcı olacak bir dolu aktivite ile geçiştirmeye çalıştım. Olmadı. Sonunda (okuldan atılınca) ilaç tedavisini kabul ettim. (Bu arada bir sonraki yazıda okullar ile ilgili bildiklerimi aktaracağım)

Yaklaşık 1 yıldır ilaç kullanıyoruz. Nispeten daha iyi diyebileceğim bir durumdayız. Bunun yanında terapi ve spor aktiviteleri de devam ediyor. Hiperaktivite, esasen gözle görülür büyük bir sağlık sorunu olarak anılmamakla birlikte, doğru yönlendirilmezse ileride çocuğun sosyal ve akademik hayatını tamamen etkileyen bir durum. Gruplardan dışlanmaması, diğer çocuklar ve acımasız veliler tarafından etiketlenmemesi, okulların çocuğa sahip çıkması vb bir çok somut sorunlar yaşıyorsunuz ve sıkça pes etme noktasına geliyorsunuz. Bu yüzden ebeveynlere hap önerilerimi kısaca belirttim. Umarım etkili olur.

Sevgiyle kalın.

Evde Yapılabilecek Aktiviteler:

  • Plastik uçlu dart oyunu (dikkatini toplama)
  • Şişirilmiş balonun üstüne resim çizme (hareket hassasiyeti)
  • Halka oyunu (dikkat toplama)
  • Pictureca (dikkat toplama)


Diğer Aktiviteler:

  • Yüzme (rahatlama, komut alma)
  • Yaratıcı Drama