Merhaba Lohusa Anneler, 

Sizi çok iyi anlıyorum. Seni çok iyi anlıyorum.

Kafandaki milyonlarca soru, bedeninde oluşan büyük değişim, hormonlar ve sadece sana ait sana muhtaç minik bir melek. Hiçbir şey kolay değil. Evet zor günler geçiriyorsun. Kimse seni anlamıyor. Bedenindeki acıyla mücadele ederken, minik gözlerle sana bakan iki çift gözü, gözünden bile sakınıyorsun.

Etrafındaki kalabalık seni bunaltıyor. Ama biraz dinlenmek için onlar da olsun istiyorsun. Gelgit halindesin. Hepsi normal duygular, sakın kendine kızma. Neden ağladığını bile anlamıyorsun biliyorum. Bebeğin doğdu, mutlu olman gerekirken bu ağlamak da neyin nesi?

Ağla lohusacım ağla. Bırak aksın gözyaşların, deşarj ol. Sakın kendini suçlama. Sen mükemmel bir annesin. Bu süreç de geçici.

Doğumdan sonra rahmim toplanmadığı için fazla kan kaybı yaşadım. Normal doğumdan sonra millet ertesi gün, güle oynaya çıkarken ben ayağa dahi kalkamıyordum. Yavrumu emziremiyordum. Çünkü sütüm gelmiyordu. Vücudum o kadar yorgundu ki ancak kan takviyesi aldıktan sonra kendime geldim. Dikişlerim 60 günde geçti. 9 dikiş atıldı. İç dikişlerimi saymıyorum bile. Vücudumun beni zorlaması da bir yana. Bunlarla ayağa kalkmaya çalışırken bebeğime bakamamak, ona yetememek, onu sevememek beni korkutuyordu. Kimseyi istemiyordum etrafımda. Kimsenin beni anlamadığını düşünüyordum. Bebeğime dahi dokunmasınlar diyordum. Ah bu hormonlar. Zamanla hepsinin nasıl saçma düşünceler olduğunu anlıyorsunuz. Ama elinizde değil biliyorum.

Zor günler ama çok güzel günler. Şimdi dönüp baktığımda acılarımı hiç hatırlamıyorum. Acılar geçici, mutluluk bizimle olsun. Hep mutlu anlarımız kalsın hatıralarda. En değerli en mükemmel duyguları yaşıyoruz. Annelik bu, her şeyi yasadık işte. Sevinmeyi de üzülmeyi de. Daha ne günler yaşayacağız kim bilir. Allah sağlık versin. Gerisi hallolur.

Üzülme lohusacım ben seni anlıyorum.