Annem: “ Ben seni niye bu kadar çok seviyorum? 

5 yaşındaki ben:” Çünkü senin kızın olduğum için olabilir mi, annee?

Bugün 28 yaşındayım ve annem ne zaman bu soruyu sorsa gülerek bu cevabı veriyorum.

28 koca yıl… Benim 28 yıl yaşamış olmamı geçtim, annemin 28 yıl boyunca bize annelik yapmış olması... Hem de iki tane birbirinden farklı karakterleri olan ikiz kız çocuğuna. 27 sene öncesini  düşünüyorum, 2 tane ağlayan, 2 tane acıkan ve biri domatesi tercih ederken öteki köfteye bayılan, 2 tane uyumayan, uyusa da biri uyanınca öbürü de uyanan ikiz bebek. 15 sene öncesini düşünüyorum, 2 tane ergenlik çağını yaşayıp okul gezisine gitmelerine izin verilmediğinde nefret mektupları yazan, birbiriyle kıyafet kavgası yapan, biri sınav stresi yaşatırken öbürü “sınava girmeyeceğim, ben yurtdışına gidiyorum” diyen 2 genç kız. Bir de şimdiyi düşünüyorum, karakterleri zıt ama dönüp dolaşıp aradıkları kişi anneleri olan koca kazık 2 kadın.

Yok, yok… Ben 3 cümlede anlattığım şeyden yoruldum, 28 yıl boyunca 2 farklı karakteri ayrı ayrı yaşamak kimbilir nasıldır.. Bir de bunları 24 yaşından itibaren yapmaya kalkışan bir anne kendisi.

 Benim annem, bizim annemiz kendisi.

İkiz bakmak zor diye kim demiş, hiç değildi” diyen bir anne kendisi.

Biz 2 yaşında Mina’yla birbirimizin suratını ve tüm salonu kremlerken hiçbir şeyi umursamadan bizi özgür bırakıp video çeken bir anne kendisi.

Ergenlik yaşayan 2 genç kızı başarıyla idare etmiş, nefret mektuplarına sevgiyle cevap vermiş zeki bir anne kendisi.

Annelerin söylediklerinin “mutlaka” dinlenmesi gerektiğini bana ilkokulda sene sonu gösterisinde çok acı bir deneyimle öğreten bir anne kendisi. (Kesinlikle dinlemeliydim anne seni #annelerbilir)

25 yaşından sonra kız çocukları ailelerine dönerlermiş ( yakınlaşırlarmış)” diyen ve bu cümlenin her an kulağımda çınlamasıyla yine doğru bildiğini kanıtlayan bir anne kendisi.

Ailede kimseye benzemeyen ben olarak her geçen gün zorla kendimi ona benzediğimi insanlara söyletmeye çalıştığım bir anne kendisi.

Büyüdükçe de ona benzediğime emin olduğum ( ve bu durumdan çok çok mutlu olduğum) bir anne kendisi.

Hayatımızda tanıdığımız en çok okuyan ve en güzel yazan bir anne kendisi.

Sıkıştırılıp, öpülecek yaşı geçmemize rağmen bunu her gün, tüm direnişlere rağmen (direniş benden değil onu belirteyim:)) yapabilen bir anne kendisi.

Bizim dertlerimizi kendine bizden daha çok dert eden ve bundan çok etkilenen ama her an her saniye yanımızda olan ve bizi iyileştiren bir anne kendisi.

Hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu anladığım vakit, beni 8 gün boyunca hiç yanlız bırakmayan ve bu 8 gün yaşadığım kötü günlere aslında annemin değerini anlamama sebep olduğu için teşekkür ettiğim bir anne kendisi.

Her gün iş çıkışı sektirmeden aradığım ve “ Güllll” diye başladığım konuşmaya “ Yess darling” diye cevap veren bir anne kendisi.

Whatsapp’teki emojileri kullanarak verdiği cevaplar ve kullandığı A.S.C.A (Allah senin canını almasın) gibi kısaltmalarla aslında dünyanın en komik, en eğlenceli annesi kendisi.

Zeytinyağlı kabağı en sevdiğim yemek yapan bir anne kendisi.

“Bu dünyaya bir kez daha gelsem , Oğuz Yılmaz’ın (babam) kızı olarak gelmek isterdim” diyen ve kendi kadar muhteşem olan bir eşe sahip olan bir anne kendisi.


Ben bu listeyi sonsuza dek sayarım. O yüzden bence burada durayım. Ama söyleyeceğim son birkaç şey var.

annemisin.com’un şu an bugüne gelmesini sağlayan da bir anne kendisi. Evet, doğru duydunuz, annemisin.com’un kurucu annesi kendisi.

İşte bizi bugünlere getiren, net kadın , net anne, Gül Yılmaz kendisi.Anneler günün kutlu olsun canım annemiz! Seni ne çok seviyoruz biliyorsun değil mi!?

Dings kızların Öykü ve Mina

Not: Babacım, seni de çoook seviyoruz:) Seninkisi babalar gününde…