Bir süredir elime geçen boş küçük kolileri saklıyorum. Ne yapabilirim diye düşündüm. Sosyal medyada hem yerli hem yabancı takip ettiğim sayfalardan sürekli beğendiğim gönderileri kaydediyorum. Çalışmanın verdiği kısıtlı zamanla hemen uygulayamıyorum. Ama beğendiklerimin hepsini arşivliyorum. Uygulama aşamasında elimdeki materyallerle birlikte kendimden de yeni işler ekleyip geliştiriyorum durumu biraz daha. Kendimden ekleme gerekliliğini de Göktuğ’un yaşını göz önünde bulundurarak yapıyorum. Bir ucundan tutunca gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten. Siz yeter ki araştırın, okuyun ve uygulamak, üretmek isteyin.
 

   

 KOLİNİN İLK HALİ

 


İşin en güzel yanı, ben bunu oynarken Göktuğ’a 10'ar 10'ar 30'a kadar saymayı, hangisinin büyük, hangisinin küçük olduğunu öğretmeyi ve topu uzaktan hedef alıp, dikkatini toplayarak atmasını hedeflemiştim ama oynarken bir ara mutfağa gittim, geldiğimde renklerine göre uçaklarını içeriye park etmişti. Kendisi oynadığımız oyunun üstüne bir fikir daha üretmiş, golf oynadıktan sonra da uçak garajı olarak kullanmaya karar vermişti bile. En çok da hoşuma giden bu oldu. Sonra ben golf oynarken Göktuğ’u yenince küstü bana. Şu anda içinden çocuk oyun oynarken yenilir mi hiç diye kızanlar olabilir. Bu durumu da Eğitimpedia’dan okuduğum bir araştırmayla yanıtlayabilirim. Araştırmalara göre uzmanlar der ki; bir çocuğun mutlu olabilmesi için mutsuzluğu tanıyor olması gerekiyor. Her istediği anında olan çocukları hayatınızın hiçbir anında mutlu edemezsiniz. Çocuk yenilgiyi bilecek ki, yenmek için uğraşsın, hedefleri olsun. Bu sebeple oyun oynarken hiç affetmiyorum.
 Koliyi 2 ihtiyaç için kullanmış bulunuyoruz ama yeter mi, yetmez. Koca koli yahu birkaç ihtiyacı daha görmesi gerekiyor. Koliyi çevirdim içinden de yeni bir oyun çıkardık.
 Böylece kolinin dışı mini golf oyunu ve Göktuğu’un uçak garajı, kolinin içi de basketbol sahası oldu. Kolinin kapak kısmını çöpe mi atalım? Göktuğ’un minik arabaları ve diğer renklerdeki uçakları evsiz, garajsız mı kalsın?:)
 


 


 

Ben araştırmacı ve üretici anne gücümü kullanınca, babamız kıskandı sanırım. O da çıkardı alet çantasını ve uğraşlar sonucunda garajımıza bir jip tasarladı.;))
 


 

Bütün oyuncak arabalarını bıraktı babasının yaptığı jip ile oynadı. Jipimizin yapımında kullandığımız malzemeler; boş plastik tuzluk şişesi, kırılan oyuncak arabasının üstü, bozulan saç kurutma makinemizin ucu, 5 litrelik şişelerin kapakları.:)) İşte bu kadar basit. Oyuncağın yapımı bitene kadar heyecanla babasının başında bekledi.

Çocukları mutlu etmek çok kolay. Hayatında iz bırakmak istiyorsanız kendiniz evdeki artık materyallerden birşeyler yapın. Mağazadan aldığınız oyuncaktan çok daha kıymet verip, heyecanlanıyorlar.

Tuğçe Azaklı

http://birannebirkadin.blogspot.com.tr/