Son günlerde yaşadığımız 6. hastalık tecrübesinden sonra doktor seçiminin ne kadar önemli olduğunu anladım. Özellikle evinizden, doktorunuzdan uzakta ve üstüne bir de tatilde yakalandıysanız hastalığa, durum işin içinden çıkılmaz olup, sizi stresten bitirebiliyor. Hastalık oğlumda ilk ateşi yaptığı gün, Pazar idi. Tam akşamüstü saatleri herkesin ailesi ile mutlu mutlu geçirdiği bir Pazar gününde ben doktorumu taciz ettim resmen. Üstelik bu onu aynı haftada ikinci kez taciz edişimdi. İlkinde oğlan parmağını çekmeceye kaptırmış ve ben onu zarıl zarıl kanar görürken sakinliğimi koruma girişiminde dahi bulunmadan doktoru arayıp direk mevzuya girmiştim. Neyse bu günübirlik bir şeydi. Ama bu 6. hastalık beni de oğlanı da bir hafta boyunca eritti yani.

Dönelim konuya... Bu hastalık boyunca günde yaklaşık 5 mesaj attım, hepsine en geç yarım saat içerisinde gayet açıklayıcı cevaplar ile dönüş yaptı. Her gün benden mesajla bilgilendirme vermemi rica etti, vermediğim gün arayıp kendi öğrendi. Yetmedi gecenin bir yarısında aradım, yine açtı, yine asla donuk konuşmadan beni sakinleştirip moral vererek durumu kontrol altında tuttu. Aramızda mesafeler olmasına rağmen daha ilk gün belirtileri dinleyip mesajla verdiğim bilgiler ışığında teşhisi koydu. Asla kendini beğenmişlik yapmayıp, beni orada başka doktora yönlendirip, sırf ben rahat edeyim diye ikinci gözle takip yapılmasını teşvik etti. Minimum ilaçla, ateşin çocuğu çok perişan etmesine izin vermeden süreci yönetti. Hatta bence beni bile yönetti, bildiğin mentörlük hizmeti aldım desem yalan olmaz. Çok açık konuşayım, bir ara kendimi onun yerine koydum, benim gibi haftada üç hasta bebek annesi ile muhatap olduğunu düşündüm ( çünkü bence bebekler hastayken ebeveynler normal dışı davranış sergiliyorlar), ben mesleğe lanet edip bırakırdım, net!!!

Nasıl doğru bir seçim yapmışımda onu doktorum olmaya zorlamışım. Evet, zorladım, hatta daha bebek doğmadan yaptım bunu, beni de alsın diye araya referanslar bile soktum. Zaten başka türlü de kabul etme şansı olmazdı gibi. Çünkü kendisi mesleğini öyle seviyor ki, her ne kadar 45 dk bakıyorum dese de kendisi, bana 1 saatten az zaman ayırdığı olmadı. Sorularımı her kontrolde liste yapıp götürdüm, tek tek cevapladı. Kağıtlara notlarını yazıp verdi, okumamız için kaynaklar önerdi, her gittiğimde hasta olduğu günler olsa bile gülen yüzünü, şefkatli tavrını bırakmadı. Siz de mesleğinizi bu kadar sevip, bu kadar zaman ayırsanız, yeni birine randevu vermek istemezsiniz. Çünkü onun için konu para değil, mevcut hastalarına kaliteli bir şekilde doktorluk yapmak. Yoksa piyasada 10 dakikada bir hasta alan doktorlarbda var yani.

Eğer iyi bir çocuk doktoru seçimi yapmak istiyorsanız, bu yazımdan birazcık ipuçları alabilirsiniz. Şimdi yazacağım noktaların hepsi kendi doktorum da mevcut, sizinkinde de olmasını temenni ederim.

  1. Çevrenizde ne kadar kişi o doktora gidiyor ve ne kadar memnun bir öğrenin. Referans aldığınız kişilerden tecrübeleri ile ilgi bilgi edinin.
  2. Her an aradığınızda ulaşabileceğiniz, mesajlarınıza yanıt verecek biri olmasına özen gösterin. Ona ulaşamasanız bile asistanına ulaşılıyor mu diye bakın. Hatta mümkünse yerinin size yakın olup olmamasına bile dikkat edebilirsiniz.
  3. Tecrübe ve bilgi birikimini tanıştıkça çözersiniz zaten, o yüzden bunun gibi önemli bir nokta olmazsa olmazlar arasında denilebilir.
  4. Mesleğini ne kadar seviyor, size ve bebeğe yaklaşımı nasıl bunlar önemli kriterler. Bir doktor insan sevmeli öncelikle, sonra mesleğine aşık olup zaten işini de bu aşkla yapıyor.
  5. Çocuk doktorunun kendi çocuğunun olması size ayrı bir güven hissi veriyor, biliyorsunuz ki o da bu yollardan geçmiş ve sizin ruhunuzdan anlıyor.
  6. Muayenehanesi ile ilgili detaylarda önemli. Temiz bir yer mi, oyuncaklar periyodik değişiyor mu, ayrı muayene odaları var mı, bebekler için ihtiyaç olabilecek (bez, biberon, emzik vs.) ekipmanlar elinde mevcut mu, çalışanlar güleryüzlü mü gibi.
  7. Bir de kişisel bilgilerin korunması çok önemli. Benim çevremde arkadaşlarımdan ve ailemden giden bir çok kişi var. Ne onlar benle ve çocuğumla ilgili bilgileri veya örnek mevzuları öğrenmeli ne de ben.


Alev OĞUZ KUTLU… Oğlumun en büyük şanslarından biri olan mükemmel doktorumuz, benim çok sayın psikoloğum (annem öyle diyor), eşimin sevgili danışmanı, aile üyelerimizdeki çocukların biricik Alev Teyzesi. Şimdi kendisi sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir Youtube kanalı açtı, linki de aşağıda verdim. Artık tüm sorularımıza yanıtları orada da bulabiliyoruz. İsterim ki herkes izlesin ve bu çok yararlı bilgileri bana göre çocuklara fısıldayan bu sihirli kadından öğrensin. Edineceğiniz bilgilerden sonra bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Alev Hoca’m hem bize faydalı oluyor hem de güzel bir projeye. Videoları izledikten sonra yorumlarınızı heyecanla bekliyor olacağım. Çocuğunuzla ilgili içinize sinen insanlarla karşılaşmanız ve onlarla beraber yol almanız dileğiyle.

https://www.youtube.com/channel/UCRa-qGOEJsAR_QeR9fXYxfA