Aşermenin ne olduğunu yavaş yavaş hissetmeye başladın değil mi?

Biraz sayılardan bahsedelim öyleyse..

Amerika’da yapılan bir araştırma, hamile kadınların %85’inin hamilelik dönemlerinde en az bir yiyeceğe aşerdiklerini tespit etmiş. Geri kalan %15’de değilsen, sen de bu ara bir şeylere aşeriyor olabilirsin! Peki canı tatlı çeken %40’tan mı, tuzlu çeken %33’ten mi, baharatlı çeken %17’den mi yoksa taze meyve çeken %10’dan mısın?
 

  • Peki neden daha çok tuzlu çekiyor canın? Hamilelikte kan miktarın arttığı için, vücudundaki sıvı dengesini korumak amacıyla tuza ihtiyaç duyman , tuzlu atıştırmalıklar yemek istemene sebep olabiliyor.

  • Peki ya tatlı yeme isteğini neden durduramıyorsun ? Adet olduğunuzdaki durumun belki sana biraz ipucu verebilir. Hamile kadınlarda progesteron ve östrojen hormon seviyelerin oldukça artıyor. Bu da senin çikolata gibi tatlı, enerjili yiyeceklere aşermene sebep oluyor! Ah şu hormonlar :)
     

Başka bir araştırma da kadınların acıya duyarlı olmaya başladıklarını ve tat alma hassasiyetlerinin azaldığını kanıtlamış!

Sana bir araştırmadan daha bahsedeceğiz. Tam olarak kanıtlanmamış olsa da, insanlar vücudunun ihtiyacı olan yiyeceklere aşeriyor. Yani, sen de ihtiyacın olan şeye aşeriyor olabilirsin. Ancak, tatlı aşerme durumunda ise, bu biraz bizi mutlu hissettirdiği için aşeriyor olabiliriz. :) Yani canın bir dilim baklava veya bir parça çikolatalı sufle çektiğinde, bebeğinin bunlara ihtiyacı olup olmadığına karar vermeden önce bir düşünmekte fayda var :)