Tahmin ettiğin gibi doğumda bebek vücudunun yüzeyi çok hassas ve savunmasızdır. Kendisini dış dünyaya karşı koruyamaz. Dünyayı kolayca incinebilen yumuşak, çıplak teniyle karşılarken onu sarmalayacak yumuşacık bir kumaş daima bulunur ama onu asıl koruyan, doğanın armağanı, kendi koruyucu tabakasıdır.

Verniks

Doğumda bebeğin teni verniks denen beyazımsı yağ ile kaplıdır. Bu, doğum esnasında büyük kolaylık sağlayan hayati bir yağ tabakasıdır. Cildi kayganlaştırma özelliği olan verniks olmasaydı annelerin bebeğini dar doğum kanalından geçirerek doğurması imkansız olurdu. Söz konusu cilt yağına karşılık gelen terim “verniks caseosa” yani “ peynirimsi vernik” tir. Tabakanın beyazımsı olmasının sebebi ise fetüsün döktüğü cilt pullarıyla yağ bezleri salgılarının karışımından meydana gelmesidir. Yağ bezleri özellikle hamileliğin son aylarında aktifleşir böylece doğum yaklaşırken ,fetus kaygan bir yağ ile kaplanır.

Doğum sonrası verniks, geçici bir yalıtım katmanı olarak rol oynar ve ana rahminin sıcak ortamından çıkan bebeğin ani ısı düşüklüğüne alışmasına yardımcı olur. Ayrıca bu katman, enfeksiyonlara karşı koruyan bir kalkan işlevi de görür.

Bazı anneler verniksi birkaç gün kendi kendine dökülene kadar bırakır. Bazı anneler ise çabucak temizlemeyi tercih eder ve yağlı tabakayı çıkarmak için bebeği ılık suda yıkarlar. Günümüz hijyen koşullarında verniksin erken temizlenmesinin bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Lanugo

Hamileliğin son aylarında verniks oluşmadan hemen önce, fetüsün saç folikülleri (kökleri) aktifleşir. Bu ani aktivite patlaması, kayganlaştırıcı verniksin oluşumu için gerekli olan bol miktardaki yağ salgısını tetikler. Ancak bununla birlikte bir yan etki olarak, lanugo denen ince tüy tabakasının hızlı oluşumunu da tetiklemiş olur.

Ana rahmindeyken tüm bebeklerde bu yumuşak tüy tabakası oluşur.Bu, insanın yaşamsal döngüsünün doğal bir aşamasıdır . Lanugo hemen hemen tüm bebeklerde doğumdan önce kaybolur ve sadece doğumda işe yarayacak olan kaygan yağ tabakası kalır. Bazı bebeklerde lanugonun kaybolma süreci biraz daha yavaş olabilir ve doğum sonrasına ertelenebilir. Bunun sonucu olarak bu bebeklerin avuç içleri ve ayak tabanları hariç her yerleri tüyle kaplı olabilir. Bazı bebeklerde bu tüyler sadece yüz, omuz ve sırtlarındadır.

Çoğu anneler bebeklerinin tüyle kaplı olduğunu görünce endişeye kapılırlar. Ama lanugo genelde birkaç gün içinde kaybolur en fazla birkaç hafta vücutta kalır o yüzden endişe etmeye hiç gerek yok. Bu durum en çok prematüre bebeklerde gözlenir ve yenidoğana, henüz üretilmemiş olan verniksin yokluğunda bir yalıtım tabakası sağlar.