Çocuk sahibi olmanın sadece finansal sonuçlarını düşünmek, sizi çocuksuz bırakabilir. Günün sonunda ne olursa olsun, çocuk sahibi olmak maliyetli bir iştir. Birçok insana göre ev almak, yapabilecekleri en büyük yatırımdır. Gerçekte ise çocuk sahibi olmak ve ona iyi bir gelecek hazırlamaktan daha maliyetli ve yorucu bir yatırım yoktur.

Türkiye şartlarında sağlık, eğitim gibi birincil maliyetlerin giderek daha pahalılaştığını da düşündüğünüzde iyi bir planlama ve sıkı bir mali disiplin, hayatınızın olmazsa olmazı olacaktır.

Finansal okur yazarlık  günlük hayatımızda hepimize lazım, ama çocuk sahibi olmayı düşünenler için zorunluluktur. Çocuk sahibi olmanın stresi, finansal yükümlülüklerle birlikte sizi gereğinden fazla yıpratabileceğinden, planlamayı başında yapmak, gerekirse profesyonellere akıl danışmakta, her zaman fayda var.

İyi bir finansal planlama, ailenizin minik üyesi aranıza katılırken sizi derin düşüncelerden ve stresten uzak tutacaktır.

Ücretsiz izin almalı mıyım?

İlk olarak aklınıza gelmesi gereken soru, doğum öncesinde veya sonrasında ücretsiz izin almayı planlıyor musunuz? İzin aldığınız takdirde gelirlerinizin düşmesine hazır mısınız? Hamile bir kadının doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8, toplamda 16 hafta izni bulunuyor. Doktorunuz izin verdiği takdirde doğumdan önceki 5 haftayı doğum sonrasına ekleyebilirsiniz. Kullandığınız 16 haftalık izin süresince, maaşınızda herhangi bir kesinti yapılamaz.

Ancak üzerine hak edişiniz olan 6 ay ücretsiz izni kullanmak istediğiniz takdirde, herhangi bir maaş alamayacak, gelirinizin önemli bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Böyle bir planınızın varsa eşinizle konuşmalı, öncesinde ailenizi iyi hazırlamalısınız.

Sağlık Sigortanız Neleri Kapsıyor ?

Doğum başlı başına pahalı bir iş. Özel hastane ve sezaryen gibi ek maliyetler ise her ailenin belini bükebilir. Doktorunuz miniğinizin normal doğması yerine sezaryen doğum gerektiğine karar verirse, beklenmedik hastane masrafları daha ilk andan sizi zor duruma sokabilir. Bu durumlarda sağlık sigortası en büyük dostunuz olabilir. Görünmeyen kalem harcamaları, her zaman can sıkıcıdır.

İş yeriniz tarafından yapılan yada kişisel sağlık sigortanızın kapsamını ailenize yeni bir bireyin katılacağını kesinleştirdikten sonra, bir kez daha incelemekte ve gerekirse sigorta danışmanınız yardımı ile ihtiyaçlarınıza göre düzenlemekte fayda var.

Çocuğuma Kim Bakacak?

Bu soruya bir çoğumuzun cevabı annelerimiz olacaktır. Ancak ailelerimiz her zaman müsait durumda olmayabiliyor. Yada başka şehirde yaşayan ebeveynler kısa dönemler hariç, bu görevi üstlenip içimizi rahatlatamayabiliyor.

Çocuk bakım hizmetleri, güven sorunları bir kenara, başlı başına bir mali yük oluşturuyor. Her anne çocuğu için en iyisini ister. Çocuğunuzun sizden daha çok vakit geçireceği bireyin, en iyisi olmasını istemekten daha doğal bir şey olamaz.

Maalesef, bunu bilen şirketler  bu açığınızdan faydalandığından fiyatları bir o kadar pahalı. Özellikle siz ve eşiniz çalıştığı takdirde bu maliyetler kat be kat artıyor. Burada yapılacak belki de en doğru şey, iyi bir zaman yönetimi ile aile, eş ve bakıcı üçgeninde, zamanı en verimli şekilde kullanmak,maliyetleri en aza indirmek. Çocuğunuzun kendi kendine yalnız kalabileceği (ilk okulun sonları) zamanlara kadar bir bakıcıya ihtiyaç duyacağı gerçeğini ve doğurabileceği masrafları asla küçümsemeyin.

Başta da söylediğimiz gibi hayatınızı daha tutumlu hale getirmeli, en kaliteli biberon, puset ve oyuncakların yanı sıra,özellikle ilk aylarından itibaren size getireceği mali yükümlülükleri iyi tartmalı, kararı aldığınız andan itibaren para biriktirmeye başlamalısınız. Bankaların bu konudaki birikim fonları da bu süreçte değerlendirmeniz gereken opsiyonlardan bir tanesi olabilir. Daha ilk anlarda çıkabilecek bu maliyetler sizi korkutmasın, hiçbir maliyet size onun getirdiği mutluluğu unutturamaz.