Uzun zamandır kadın, çocuk tecavüzleri, pedofili haberleri ya da haber olmayan bilmediğimiz bir sürü vahşet var. Eğer birinin peşine vicdanlı bir avukat düşerse o zaman haberdar oluyoruz, ayaklanıyoruz, sosyal medyada tepkilerimizi belli ediyoruz. İlk başta tepkiler vahşetin başrolündeki kişiyi hedef alıyor, burada sorun yok ama sonra birbirimize karşı harekete geçiyoruz. Nasıl mı?

“Çocuk susar sen susma” paylaşımı yapıyorsun. Hemen bir karşıt düşünce çıkıyor, “çocuk susmaz, ebeveyn susturur, dinlemez” diyor. Çok farklı kapılara çıkmayan iki cümle ama farklı olmak için konuşma zorunluluğu diyoruz biz buna. Çocuk susar sen susma; çocuk gidip şikâyetçi olamaz, zor durumda görüyorsan, bir sıkıntı vardır susma, çocuğu konuştur, dinle. Çocuk susmaz ebeveyn susturur; normalden farklı davranır, tuvalet alışkanlığı değişir, ya çok ağlar, ya çok sessizleşir ise, takip et, merak et, konuştur çocuğu. Çocuk ağlayınca, yaramaz, tuvalet alışkanlığı değişince huysuzluğundandır, çok susunca bu aralar çok uslu demeyin. En basit örneği; çok fazla konuştukları zaman, büyükler konuşurken araya girdikleri zaman bağırıp, azarlayıp susturan, saygı öğretmeye kalkanlar var hala.

“ Yasa istiyoruz” paylaşımı yapıyorsun; karşıt düşünce, “ yasa var, uygulansın”, diyor. Yasa var herkes biliyor ama ağırlaştırılsın, daha caydırıcı olsun, herkes nasibini alsın istiyoruz. Paylaşım yapmıyorsun, üzüntün, tepkin sana kalsın diyorsun, karşıt düşünce; “insanlar ne kadar düşüncesiz, böyle zamanda bile sessiz kalıyor, normal hayatına devam ediyor”, diyor.

Yenik düşüyor her şey zamana, biz büyüdük ve kirlendi dünya.

Murathan Mungan

Kirlendi dünya evet, işte bunlar da en temiz kanıtı. Üst komşuda kıyamet kopsun, birileri dayak yesin, kılını kıpırdatma, sokakta, dolmuşta kavga eden birini görünce yolunu değiştir, görmezden gel, sonra sosyal medyada olaya tepki gösteren paylaşımlara saldır. Dün, bir blogger annenin çocukların kumbara kullanması konusunda ne düşünüyorsunuz paylaşımına düzgün bir yorum yaptım, biz kullanıyoruz, şöyle faydası oldu, bunları öğrendi diye, başka bir bayan bana saldırıya geçmiş, kumbaradaki parayla yardıma muhtaç çocuklara yardım etmeyi öğretin ilk önce diye. Gözlerini şaşkınlıktan hortlak gibi açmış bir emoji var ya, aynı ona büründüm. Benim hayatımı, kime nasıl yardım ettiğimi ve çocuğuma neler öğrettiğim konusunda zerre fikri olmayan bir hanım, konu kumbara kullanımıyken ve son derece düzeyli bir yoruma verdiği seviyesiz cevap karşısında nasıl bu hale geldik diye düşünmeden edemedim. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle yaşayan milyonlarca insanın, ellerindeki akıllı telefonlardan, sanal âleme girince boş dolu saldırılarına, egolarını tatmin etmelerine çok da şaşırmamak gerekiyor.

Öyle denmez, böyle denir, o fotoğraf paylaşılmaz bu paylaşılır. Derdimiz ne? İşte biz böyle birbirimizi yerken öteki tarafta insanlar karılarımıza, kızlarımıza, çocuklarımıza yaklaşıyorlar. Yasaların uygulanmadığını düşünüyorsun, çocuğun susmayacağını düşünüyorsun, insanların kötü olduğunu düşünüyorsun, peki araştırdın mı pedofiliyi, çocuk psikolojisini, çocuk eğitimini? Öyle 2 satır interneten okunacak konular değil bunlar.

Çocuk bu, öyle böyle büyür zamanları geçti işte, kirlendi, çok kirlendi dünya…

Bak yapacak çok şey var, elin kolun bağlı durma.

* Çocuğunla her gün bol bol sohbet et, konuşmalarında bir gariplik hissedersen, ona çaktırmadan daha yakın takip et.

* Kitaplar, masallar her konuda bilinçaltına çok güzel mesajlar sokuyor. Çocuğa nasihat ettiğinizde sizi dinlemek istemiyor ama masal anlattığınız zaman canla başla dinliyor.

* Alışveriş merkezlerindeki oyun alanlarına çocuğunu, telefon numaranı bırakıp gitme, bekle oyunun bitmesini.

* Büyüdü artık, sokakta, parkta tek başına oynar deme, çocuk büyüdüğü gibi, kötülükler de büyüdü.

* Kocaman kadın, adam olmuş olabilirsin, üniversite okumuş ya da ilkokul bitirmiş olabilirsin ama yeni nesil çocuklar hakkında hiçbir şey bilmiyorsun, sıfırdan al bütün eğitim hayatını, çocuğunla birlikte tekrar büyü.


Hiçbir çocuğa zarar gelemeyecek tertemiz bir dünya dileğiyle.

Sevgiler.