Özellikle 2 yaştaki ‘ben burdayım’ çığlıklarıyla başlayan savaş, çocukla olan iletişimde ‘hah hadi bakalım şimdi başlıyoruz’ dedirtti bana. Bugüne dek her şey çok kolaymış dedim:) Neden mi? Çünkü çocuk artık karşınızda duran bir birey. Ve siz ona ulaşmak icin doğru kelimeleri seçmek, sınır koymak, net konuşmak ve disiplinli olmak zorundasınız ki iletişimde sorun yaşanmasın.

Dün akşamki jet sosyete akımına ben de bir şeyler ekleyeyim istedim:)

Jet sosyete dizisini izleyince o günler geldi aklıma:) Tabii hala yaşıyoruz. Ben bu konuda Robert Mackenzzie’nin ‘Çocuğunuza Sınır Koyma’ kitabından çok faydalandım. Buradaki -ma eki olumsuz değil ama, yani sınır koyun demek istiyor.

Ben kesinlikle sınırların ilişkileri belirlediğini düşünüyorum. Çocukların, bizim kararlı olmamıza ihtiyaçları var. Kesin ve net kurallara güvenirler. Sınırlar güven verir. Bunu yaşayarak öğrendim ve o yüzden net cümleler kurabiliyorum kendi adıma. Çocuklar yaşadıkları ortamın kurallarını anlamak isterler. Kontrolün kimde olduğunu ve ne kadar ileri gidebileceklerini bilmek isterler. Davranışının sonucuna katlanmasına engel olunan çocuk, hiçbir şey öğrenemez. En önemlisi sözlerimizi davranışlarımızla desteklemektir. Çünkü en açık bir mesaj bile davranışla desteklenmezse etkisizdir.

Ben seçenek sunma yöntemini uzun zamandır kullanıyorum ve sorun olabilecek konular sorun olmuyor. Sınırı koyup net bir duruş sergilersek, açık kapı bırakmazsak yani; seçimi çocuğa bırakırsak karar verme sorumluluğunu çocuğa vermiş oluruz.