Çocuklarımız karnımızdayken bizi duyuyor ve hatta anlıyorsa, doğduktan sonra çok daha iyi anlar söylenenleri değil mi?

Peki neden konuşmalarımızla onlara zarar veriyoruz? Ya da veriyorlar..

En iyi niyetli olan konuşmada bile onlara zarar verecek alt metinler var. Bazen biz farkında olmuyoruz, bazen etraftakiler olmuyor, uyarınca da bir burun kıvırma, bir onaylamama hali yine..

Oysa söylediğimiz kötü sözlerle ya da yanlış cümlelerle büyütüyoruz onları, sonra da neden böyle bir toplum olduk diye kızıyoruz.

Mesela, yolda, parkta, avm’de oğlumu seven insanların yüzde 80’i ¨oo bu çocuk çok canlar yakacak¨ diyor ilk önce. Eğer ses çıkarıyorsa oğlum ¨bağır oğlum bağır paşam¨ diyorlar. ¨Çocuk ne istiyorsa yapın, kızdırmayın¨ diyorlar.. Daha yaşını doldurmadan sürekli duyduğu cümleler bunlar, daha da duyacak gibi ne yazık ki..

Komşu teyzelerin bebekle iletişime geçerken kurduğu ilk cümleler de şunlar oluyor: ¨Yemek vermediler mi sana? Aç mı bıraktı annen seni?¨, ¨Söyle bakalım annene mi kızalım babana mı kızalım? Ahh yapalım onlara gel.¨ (Bir eliyle de yumruk yapıyor, nasıl vurulacağını da öğretiyor sağolsun :))

Neden çocuklara sürekli , ¨Gel bizim çocuğumuz ol, seni bize götürelim, anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı?¨, ¨ Korktun mu? Kıskandın mı?¨ gibi sorular soruluyor? Küçükken bana da sorulurdu hiç sevmezdim..

Ben bazı cümlelerin iyi niyetle, çocukla iletişime geçmek amacıyla, sırf söylemiş olmak için söylenen cümleler olduğunu anlayabiliyorum, ama çocuklarımız bilmiyor ki. Mesela kardeşi yeni doğan bir çocuk masum masum etrafına bakarken, ziyarete gelen kadın 4-5 kere ¨Kıskandın mı bakiyim sen kardeşini? Kıskanma tamam mı?¨ tadında şeyler söylüyor. ( Çocuk: Hee demekki kıskanılması gereken bir olay var dur biraz agresifleşeyim demiyorsa benim de adım Cansu değil).

Ya da şöyle diyenler: ¨Karanlıktan korkmuyorsun değil mi, artık sen kocaman oldun, korkmazsın. Hem korkacak bir şey yokki, karanlıktan bebekler korkar, sen bebek misin?¨ ( ooh tek cümlede 4 kere korku dedi teyzecik, ben bile bir tedirgin oldum). Bazen farkında olmadan yapıyorlar biliyorum, iki çocuk yeni arkadaş olduğunda ilk söylenen kavga etmeyin, birbirinize vurmayın, oyuncaklarınızı kıskanmayın vs. Yetişkinler önce oyun kurucu olmayı, sadece gerektiğinde bu cümleleri kurmayı pek tercih etmiyor, peşinen kavga etmeyi, şikayet etmeyi, kıskanmayı telaffuz ediveriyor.

Bazı nasihatler tamamen iyi niyetli, farkındayım, ama çok kızdığım durumlar var ki bir gün haşlayacağım birini:/ Bazen şöyle sorasım geliyor:  Yani koskoca kadınsın/adamsın, bu yaşa gelmiş, belli bir eğitim almışsın ya da yıllarca görmüş geçirmişsin, bir çocukla iletişim için sağlıklı, geliştirici, öğretici bir cümlen yok mu?

Peki kime sorasım geliyor? İlk cümlesi, ¨koçum benim, büyüsün de biz onunla kız tavlamaya gidelim, büyüsün biz onunla bak neler neler yapacağız¨, ¨kızıma alacağım seni, oğluma alacağım seni¨ tarzı cümleler olan kişilere. Yani el kadar bebeleri görünce ilk aklınıza gelen hovardalık yapılması, evlilik yapılması, içilmesi, can yakılması gibi şakalar mı ?

Ben, yakın çevrem hariç, oğlumu sevdiklerinde, ¨bi büyüsün biz onunla ne kitaplar okuyacağız¨, ¨bi büyüsün kütüphanelere müzelere gideceğiz¨ diyenine rastlamadım. Siz rastladınız mı?  

Bu tarz konulara kızdığımda tepki verdiğimde ¨anlamaz canım bebek daha o şaka yapıyoruz¨ diyenler oluyor. Bebeklerimiz karnımızdayken bize sürekli ¨aa o seni anlıyor, senin sesini duyuyor, konuştuğunu anlıyor hatta hissettiğini bile anlıyor¨ diyordunuz, ne oldu? Şimdi daha da açık algıları, söylemeyin işte saçma sapan cümleler. Sabahtan akşama kadar ‘masa, masa, masa, masa’ deyin o cümleler yerine, belki masa demeyi öğrenir çocuk!

Nedense bu aralar bu cümleler bu konuşmalar kulağımı tırmalıyor, her yerde duyuyorum, iç sesimle cevap veriyorum. Bazen dilimi tutamayıp dış sesimle de düzeltme yapıveriyorum. Kızıyorlardır belki bana. Aman nasılsa ‘zamane annesiyim’ , bu tarz itirazlar zamane annelerinin şanındandır değil mi anneler?