İkizlerim, o minicik elleriyle bir şeyler tutmaya başladıklarında onlara ilk aldığım şey kitap oldu. Kumaştan, renkli, ''Hışır hışır'' ses çıkaran, cıvıl cıvıl resimlerle kaplı minik kitaplar.

Zamanla sayfaları çevirmeye başladıklarında müzikli, sayfalarında büyük ve sadece bir tane nesne resmi olan kitaplara geçtik. Bu kitaplarla nesneleri, büyük küçük gibi zıt kavramları ve bazı hayvanları öğrendiler. O minicik parmakları ile kitap tutmayı daha yeni yeni öğrendikleri için bu kitapların kalın mukavva olanları tercih ettim, böylece kitaplar yırtılmadan sayfaları çevirmede usta oldular.

Artık büyük büyük resimleri olan hikaye kitaplarına hazırdık, kucağımıza alıp birbirimize resimde gördüklerimizi anlatıyor ve kitaplardaki  yazılı hikayelerden farklı hikayeler anlatıyorduk. Bu sayede hayal güçlerini genişletiyor, hayata dair öğrendikleri ne varsa hikayelerde ortaya döküyorduk.

Bugün kütüphanelerinde onlarca hikaye kitabı, masal kitapları ve hareketli kitapları var.

Henüz kitapları sakince okuyup uykuya dalamıyoruz ama kitaplarla çok vakit geçiriyor, kitaplarla hayal gücümüzü genişletiyor ve öğrenmeye devam ediyoruz. Şimdilik o küçücük dünyalarında kitaplara yer açmış olmaları, ilgilenip benimle çevirdikleri sayfalar hakkında konuşuyor olmaları ve kitap sever olmaları bile yeterli öyle değil mi?