Maalesef çağımız aşırı tüketim çağı, teknolojinin ve dolaylı olarak da sosyal medyanın etkisiyle alıyoruz da alıyoruz. Nerdeyse her reklamı yapılan ürünü alır olduk. Burada istisnalardan bahsetmiyorum. Bilinçli tüketiciler de var elbette, ben genelden bahsedeceğim izninizle.

İnstagram hesabımda bu konuyla ilgili çok soru alıyorum. Hangi arkadaşıma gitsem evde göze çarpan şey ilk etapta oyuncaklar oluyor. Çocuğun kendi odası hariç bir de salonun yarısı oyuncak ile doluyor. Oyuncakların çocuğun gelişimi üzerinde birçok olumlu etkisi var. Ama her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gereğinden fazla oyuncak almanın da çocuk üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Anne babalar çocuklarına iyi bir şey yapayım derken maalesef durum tam tersi ile sonuçlanabiliyor. Çok fazla oyuncak almanın zararı nedir diye sorarsanız...

İlk olarak beni epey rahatsız eden ‘doyumsuz çocuk’ modeli gözümün önüne geliyor. Bir bakıyorsunuz bir süre sonra çocuğunuzu mutlu edememeye başlıyorsunuz. Çocuğun çok erken yaşlarda doyuma ulaşması bazı psikolojik sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Ve isteklerinin giderek büyüdüğünü görüyorsunuz . (Bu yazım uzmanlığımdan bağımsız yüksek dozda annelik tecrübeleri içerir) 🙂 Çünkü özeleştiri yapmam gerekirse zamanında ben de bu hataya düşmedim değil. Ama erken farkedip hemen önlemimi aldım.

Özellikle de çalışan anneyseniz daha da fazla oyuncak stoğu yapabiliyorsunuz.

Neden mi? Bu bir çesit suçluluk ve çocuğun yanında olamama duygusu dolayısıyla günümüzde sıklıkla yapılan bir hata.

Fazla oyuncak tüketiminin bir diğer dezavantajı ise çocukların yaratıcılık ve hayalgücüne kısıtlama getirmesi, çocuk elinin altında bulunan birçok oyuncak sebebiyle yeni şeyler düşünemiyor ve yaratamıyor. Çünkü elinin altında o kadar fazla materyali var ki gerek duymuyor böyle şeylere. Yine oyunları oynuyorlar ama repartuar o kadar sınırlı kalıyor ki bir anne ve bir eğitimci olarak çocukların oyunlarında çeşitlilik görememek ve sıradanlaşmaları beni çok üzüyor.

Şimdi üçüncü dezavantaja geçiyorum. ‘Dikkat dağınıklığı’ 10 anneden 8’i bu durumdan şikayetçi ve ne yazıkki çok fazla oyuncak alımının çocukta dikkat dağınıklığı yaptığı gibi bir gerçek de var. Bunun için ne mi yapmalısınız? Diyelim kendinizi tutamıyor ve almaya devam ediyorsunuz. Ev bir oyuncakçı dükkanına döndü. O zaman çözüm bu oyuncakların bir kısmını saklamak ve ortada az oyuncak bırakmak, belirli periyotlarla da saklanan oyuncakları çıkarıp ortalıkta olan oyuncakları kaldırmak olabilir. Çocuğunuzla bol bol oyun oynayın, inanın ona vereceğiniz zaman, alacağınız bütün oyuncaklardan kat kat değerli.

Oyuncak satın alırken yaşına, gelişim düzeyine ve ilgisine hitap etmesine dikkat edin. Benim en sevdiğim oyuncaklar yapı- inşaa oyuncakları, gerçek hayatı deneyimledikleri evcilik malzemeleri, grupça oynanan kutu oyunları 🙂

Sizinkiler neler?? 🙂

Sevgiyle kalın
Cocuk Gelişim Uzmanı
Burcu Kaya