Sevgili Annemisin okurlarımız,

Eğer bir fırsatım olsaydı ve hayatında daha önce hiç diyet yapmamış yüz kişiye “sizce diyet nedir?” diye sorsaydık aşağıdaki yanıtları duymamız muhtemel olurdu:

“Hani böyle tatsız tuzsuz ot- çöp yiyoruz ya!” ilk duyacağımız yanıtlardan biri olurdu.

“Hani böyle aç kalıyoruz ya!”

“Hani akşam yediden sonra yemiyoruz, limonlu su içiyoruz, lahana çorbası yiyoruz,  ızgara balıktı yağsız salataydı derken günü zor bitiriyoruz” gibi kulaktan dolma söylemler yine duyacağımız olası yanıtlar arasında olacaktır.

Bizlere her besin grubunun dengeli dağılımlarından oluşan, açlığı değil, sağlıklı tokluğu getiren ve dahası, doğru bilinen yanlışlara her türlü bilimsel duruşla karşı duran diyetisyen eliyle yazılmış diyet listelerimiz bütün bu yaygın düşüncelere “hiç de öyle değil” diyecektir…

Benim de önerim, sağlıklı olan her şeyin lezzetli bir uygulaması olduğunu unutmamanız. Önemli olan doymaktır ve sağlıklı yaşarken ne ile doyduğunuz çok belirleyicidir. Ancak sağlıklı bir tabak hazırlamanın pek çok leziz yolu vardır ki bu, size yaşam boyu sağlıklı beslenme gücü verecek olan bilgidir.

Tatlıların, hamur işlerinin (basit karbonhidrat ile hazırlanan tariflerin), geleneksel tariflerin neredeyse tamamını basit mutfak uygulamaları ile sağlıkla tabağınıza taşıyabilirsiniz. Hadi bunun 7 yolunu birlikte konuşalım:

  1. Tatlılarda rafine şeker yerine kuru meyve pürelerinden faydalanabilirsiniz. Uzmanların sizin için önerecekleri porsiyona bağlı kalarak tatlılarınızı daha aromatik ve daha sağlıklı hazırlayabilirsiniz.

  2. Kızartmak yerine fırınlamayı, ızgaralamayı, buharda pişirmeyi deneyebilirsiniz.

  3. Yağlı ve katkılı soslar yerine, soslarınızı narenciye ve baharatlarla hazırlayabilir; sebze ve etlerinizi kereviz+ sarımsak+ soğan gibi baharatlı sebzelerle marine edebilirsiniz.

  4. Katı yağ yerine avokado, hindistancevizi yağı gibi daha sağlıklı seçeneklerle katı yağın size sunacağı kıvamı daha sağlıklı şekilde elde edebilirsiniz.

  5. Beyaz un kullanarak hazırladığınız hamur işlerinde  alternatif olarak lif ve protein oranı yüksek seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Baklagilleri ya da baklagil unlarını kullanabilirsiniz. Tuzlu bir kraker hazırlamak için haşlanmış bir baklagili püre haline getirip baharatlamayı ve fırına vermeyi denediniz mi?

  6. Ekmekle tükettiğiniz, damağınızı ekmekle tüketmeye alıştırdığınız yiyecekler için ekmek yerine başka sandviç/ dürüm seçenekleri kullanabilirsiniz. Söz gelimi, hamburger köftenizi hamburger ekmeği yerine ızgaraladığınız iki mantarın arasında tüketmenizi öneririm. Ya da dürüm için bir marul yaprağını kullanmak da oldukça keyifli. Seçenekleri çoğaltmak hayal gücünüze kalıyor. Bazen pizza tabanı olarak ince kıyılmış karnabahar kullanabiliyorsunuz, bazen de mini pizzalarınız için diskler halinde doğradığınız patlıcanların üzerine harcınızı yerleştirebiliyorsunuz. Alışılmış tarifinin lezzetli olduğundan kuşkum yok ancak bu yeni versiyonla, sadece leziz değil aynı zamanda çok sağlıklı.

  7. Yağ kullanırken porsiyon ayarlaması yapmakta güçlük çekiyor ya da az yağ kullandığınızda yemeğinizin lezzetinden kaybettiğini düşünüyorsanız düdüklü tencerede basınçlı şekilde pişirmenizi öneririm. Pişirimi yaptıktan sonra yemeğiniz ılıkken üzerine sizin için sağlıklı ölçüde yağ gezdirebilirsiniz. Söz gelimi zeytinyağı gibi yağların ısındıkları zaman okside oldukları söyleniyorsa eğer, onları çiğden kullanmak kulağa daha sağlıklı gelmiyor mu?


Küçük püf noktalar benden, bu örnekleri çoğaltmak için sınırımız hayal gücümüz… Bizimle bilimsel bilgilerini paylaşan uzmanların önerileriyle hayal gücümüzü harmanladığımızda ortaya hem sağlıklı hem leziz tarifler çıkacaktır. O yüzden klasik “diyet” tanımının sizi korkutmasına izin vermeyin. Sağlıklı olan şeyler keyifsiz olmak zorunda değil.