Merhaba!

Bir önceki yazımda doğum öncesi hazırlıklar ile alakalı yaşadığım tecrübelerimi sizlerle paylaşmıştım.

Bu yazımda ise doğum esnasında yaşadıklarımı ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Doğum dünyanın en kutsal olayı olup; annelerin de dünyanın en kutsal varlıkları oldukları aşikar. Bu konuda babaların, bebekleri için normal veya sezaryen doğuma, doktor ile beraber annelerin verecekleri karara saygı çerçevesinde yaklaşmaları gerektiğini  düşünüyorum.

Eşim doktoru ile beraber normal doğum kararı vermiş ve bebeğimizin gelişim sürecide buna el vermişti.14 Mayıs 2016 sabaha karşı başlayan sancılar sonucunda son derece sakin kalmaya çalışarak hastaneye geldik.10 sularında Ada’mız dünyaya geldi. Bu süreçte annelerin çektiği acı, doktorların da son derece sakin ve olağan davranması, baba adaylarını biraz gerip  onların sinirlenmelerine sebebiyet verebiliyor. Tavsiyem mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışıp, eşinize destek olmanız. 

Finalde, doğuma girip girmeyecekleri konusu babaların kafalarındaki en büyük soru işareti oluyor. Bu benim de başıma gelmişti ve sonunda girmeye karar verdim. Baba adaylarına tavsiyem muhakkak doğuma girmeleri yönünde olacaktır. Eşinizin çektiği bu acılara bir nebze olsun yanında olarak destek olmak ve o ilk anda, çocuğunuzu beraber karşılamak dünyada çok az rastlanır bir heyecan ve deneyim. Emin olun, çıktığınızda iyi ki orda oldum diyeceksiniz.

Doğum sonrasındaki yaşanan yoğun ziyaret konusu ise bambaşka bir konu. Sevdiğiniz insanları bu anınızda yanınızda görmek sizi inanılmaz mutlu ediyor; fakat öte yandan insan yoğunluğu ortamda inanılmaz bir antihijyenik havanın esmesine sebebiyet veriyor. Dolayısı ile eğer mümkün ise iki göz odası olan bir odada bulunmanız hem ziyaretçileriniz ile ilgilenme hem de bebeğiniz ve eşinizin sağlığı için olumlu sonuçlar veriyor kanaatindeyim.

Hastaneden ayrılırken muhakkak, evdeki ilk 3-4 gün destek olması için, deneyimli bir hemşire size refakat ederse bu sizin ve çocuğunuz için çok ama çok iyi olacaktır. İmkanlarınız el veriyorsa bu konuyu atlamamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.