Doğumdan Sonra İlk Mola

Nasıl anlatsam nereden başlasam… Bodrum Bodrum sözlerini mırıldanarak Bodrum’a giriş yapmak 2014 yılında benim için çok keyifli bir etkinlikti. Sonraa yıl 2011’de de “Oh mama dear we are not the fortunate ones, and girls they wanna have fun” sözlerini ses tellerim parçalana kadar bağırarak söylemek de çok keyifliydi. Düşünsenize şuursuzca “Kızlar deli gibi eğlenmek ister” diye bağırıyordum. Başka başka yıl 2006, Kenan Doğulu “Festival” albümünü çıkarmış. Mavi’ye gidip “Festival gibisin katılmak istiyorum” sözlerini bağırarak kendisini seyrederdim. Böyle böyle 30 yıl geriye sayabilirim. Durumu yıl 2016 olarak düşünecek olursak bambaşka bir tabloyla Bodrum’a seyahat ettim. Her ne kadar geçmiş bir anı olsa da Alp’le ilk baş başa yolculuğumuz olduğu için kulağınıza küpe olacak bir hikaye. Alp 2 aylık, bende lohusalık fln kalmadı. Tek derdim, yaz bitmeden biran önce kızgın kumlardan serin sulara atlamak. Yine tabii yapamazsın edemezsin, herkes beni yoruyor. Ben aldım oğlumu en yakın arkadaşımın düğününe gittim. Hemde eşim olmadan. Vallahi iyi ki de gitmişim. Oğlumla yaşadığım her yeni deneyim bana hem heyecan hem de mutluluk olarak geri dönüyor. Anne oğul ilişkimiz her defasında biraz daha anlam kazanıyor. Düşünsenize hayatta şuan için benden başka dostu yok ve en yakın dostuyla geziye çıktı. 4 gün kaldık Bodrum’da, kucağıma aldım oğlumu, karış karış gezdik Bodrum’u. Şimdi yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ufak tavsiyelerim olacak. Bunları yerine getirirseniz bence kimseyi dinlemeyin o an içinizden ne geliyorsa yapın.

 1. Tek başına uçak yolculuğu, kibar davranıp herkese gülerseniz hiçte zor değil. Her defasında pardon bebek var bana yardım eder misiniz demekten çekinmeyin. Gerçekten uçağa binerken en son ben hiçbir şey taşımıyordum.  İnsanlar benim için taşıyorlardı. Birde CIP’den biniş bebekli ve tek başına yolculuk eden annelere ufak bir ücret karşılığı oldukça kolaylık sağlıyor.
 2. Bazı havayolu şirketleri bebek arabası torbası için ücret alıyorlar. Bende torbayı saklamak en doğrusu diye düşündüm. Bir sonraki uçuşlarda da aynı torbayı kullanabilirsiniz.
 3. Uçakta, kalkışta ve inişte emzirmek bebeklerin kulakları için çok rahatlatıcı. Bu sayede tıkanıklık olmuyor ve kaliteli bir yolculuk geçiriyorsunuz.
 4. Bebek ağlarsa da ağlasın. Lütfen çekinmeyin, utanmayın. Rahatsız olan varsa inebilir, atlayabilir. Laf edene bu cevabı vermekten çekinmeyin. Milletçe biraz kibar ve yardımsever olmayı öğrenmek için güzel bir ortam bile olabilir. Sizin sayenizde bir insan kazanırız.
 5. Artık birinci önceliğimiz konforlu giyim ikinci öncelik güzel giyinmek. Bebek çantası veya kişisel çantanız, sırt çantası olursa çok rahat ediyorsunuz.
 6. Sıcak bölgelere tatillerde lütfen çocukları boğmayın altına bezi geçirin rahat rahat dursun. Merak etmeyin üşütmüyorlar, denedim, gördüm.
 7. Seçtiğiniz otelin bebekleri kabul ettiğine emin olun. Maalesef bazı oteller sadece yetişkinleri kabul ediyor ve bu tatilde benim başıma geldi. Düğün var diye kabul ettiler; ancak başka zaman olsa ortada kalabilirdik.
 8. Güneşe saat 17:00’dan sonra kısa süreli çıkardım. Doktorum bunun yeterli olacağını söyledi. Tabii 2.5 aylık olduğu için bu kadar kısa kaldı. İleriki yaşlarında D Vitamini ihtiyacı  için daha fazla kalacaktır diye düşünüyorum.
 9. Bavulunuzu minimum ağırlıkta ve sayıda tutun. Tabii kısa bir tatil olduğu için işim çok kolaydı. Küçük boy tek valizle gitmeyi başardım.
 10. Alp o sırada sadece emiyor ve mama takviyesi alıyordu. Ek gıdaya geçen anneler yanlarında buharlı pişirici makinasını yanında taşırsa, yemek sorununu da çözmek oldukça kolay.
 11.  1-2 gece eski günlerde ki gibi “Girls Just Wanna Have Fun” diye haykırabilmek için bir tanıdığınız size yardımcı olabilir. Ben annemin o sırada Bodrum’da olan bir arkadaşından destek aldım. Sağ olsun beni kırmadı 2 gece Alp’e otelde eşlik etti.
 12. Son olarak unutmayın bebeğinizi doğduğu andan itibaren dışarıya alıştırmak fikrini sonuna kadar desteklesem de ona her yerde evindeki konforu sağlamak gerektiğini düşünüyorum. Miniğinizin ihtiyaçlarını bu kuralı göz önünde bulundurarak yanınıza alın.

O zamannnn hep birlikte bağırıyoruz “Girls Just Wanna Have Fun”

İyi tatiller sevgili okur!!!!