Biz kadınlar olarak medya organlarına (televizyon, internet vs.) özellikle de magazin haberlerine oldukça ilgiliyiz. Kim kiminle birlikte, hangi ünlü hangisiyle polemik içinde, hangisi hamile hangisi evlilik kararı almış en çok biz takip ederiz. Bu yüzden de ünlü kadınlardan biri hamile kaldığında da bebeğin cinsiyeti, adı, doğum tarihi hatta burcuna kadar her şey haber konusu oluyor ve bu haberler merakla bekleniyor. Bakınız Hülya Avşar’ın Zehra’sı.

Hülya Avşar'ın bir türlü hamile kalamaması, Zehra’yı daha ana rahmine düşmeden yıllarca önce, ‘olması muhtemel bir bebek’ olarak belleklere yerleştirdi. Beş yıl boyunca tedavi gören Hülya Avşar, anne olma hayaliyle yanıp tutuşan kadınlara çare olan ve kendisi sayesinde Türkiye’de tanınan mikroenjeksiyon yöntemiyle (Kansız ve bıçaksız, histereskopi denilen bir operasyon sonucu hamileliğin gerçekleşmesini içeren yöntem) hamile kaldı.

O yıllarda henüz doğmadan bu kadar şöhret olan tek bebek Zehra’ydı. Hal böyle olunca bebeğin cinsiyeti bile merak konusu oldu. Aynı şekilde, daha doğmadan ekrana çıkma rekortmeni de oydu. Çünkü Zehra bebek daha doğmadan bir reklam filminde konuşarak ailesine para kazandırdı. Hatta Zehra o kadar büyük bir şöhretle doğdu ki televizyon kanallarının doğumunu naklen yayınlamak için açık artırmaya girdikleri ilk bebek oldu. Zehra, odası doğmadan bir firma tarafından lüks bir şekilde döşenen ve genç kız olana dek giyim eşyaları ücretsiz karşılanacak ilk bebek olma özelliğine de sahipti. Firma, reklamını yapmak ve sponsor olmak üzere müthiş bir fırsat yakalamıştı belli ki! :D Ve son olarak daha doğmadan kendisi için koruma tutulan ilk bebek de yine Hülya Avşar’ın kızı Zehra’ydı.

Tüm bunların dışında 1998 yılında doğan kız bebeklerin nüfus kayıtlarına baktığımızda azımsanamayacak bir çoğunlukla “Zehra” isminin tercih edildiğini görürüz.

Günümüze döndüğümüzde de medyatik kişilerin hamile kalmasının medyada büyük bir ses getirdiğini, hamileliğin tüm kanallarda ve haber sitelerinde boy boy fotoğraflarla duyurulduğunu ve doğumdan sonra da günlerce ünlü çiftin bebeği hakkında haberler yapıldığını görüyoruz. Hatta ünlüler, bu güzel haberi gazetecilere meydan bırakmadan sosyal medya hesapları üzerinden bizzat kendileri duyuruyorlar. Mesela, geçtiğimiz günlerde ünlü Victoria’s Secret mankeni, İsrailli top model Bar Refaeli hamile kaldığını gösteren testin sonucunu fotoğraflayarak Instagram’da paylaştı ve takipçilerine hamile olduğunu duyurdu. Aynı şekilde Buse Terim de eşi Volkan Bahçekapılı’yla bir fotoğrafı paylaştı ve fotoğrafın altına yazdığı yazıyla hamile olduğunu açıkladı. Okan Kurt’la mutlu olduğunu her fırsatta dile getiren Demet Akalın ise nazardan korktuğu için hamileliğini neredeyse beşinci aya kadar sakladı. Ancak sonrasında hamileliğini Twitter üzerinden takipçileriyle paylaştı.

Son olarak yakın bir tarihte dünyaya gelen Gülşen-Ozan Çolakoğlu çiftinin bebeği “Azur Benan”dan bahsedelim. Doğumdan sonra bir televizyon kanalındaki canlı yayına bağlanan Ozan Çolakoğlu, Gök mavisi anlamına gelen “Azur”u kendisinin; parmakla gösterilen örnek kişi anlamına gelen “Benan”ın ise Gülşen’in seçtiği isimler olduğunu söyledi.

1998 yılının en çok tercih edilen ismi Hülya Avşar’ın bebeğinin ismi Zehra’ydı. Bakalım 2017 yılının en çok tercih edilen ismi Gülşen’in bebeğinin ismi olan Azur Benan mı olacak, yoksa yıl boyunca dünyaya gelecek başka ünlü bebeklerin isimleri mi tercih edilecek? Hep beraber göreceğiz efendiiim :)