Annemisin’in muhteşem yazarı Gülay Horlu’nun hamilelik hikayesinde 35. haftadayız...

Doktor kontrolü, Nst’ye bağlanma, doğuma hazırlık kursu, ofis taşınması, işin son haftası gibi hareketli bir haftayla 35’i bitirip 36. haftaya girdik.

Anlatmaya ilk olarak doğuma hazırlık kursundan başlamak istiyorum. İlk dersimiz dolu dolu, inanılmaz keyifli, rahatlatıcı ve bilgilendirici olarak geçti. İkinci dersi iple çekiyorum dersem yalan olmaz. Çok güzel şeyler öğrendik. Bu eğitim bana yaradı da asıl Engin’e de yaradığını hissetmek daha iyi geldi. Bir kere gevşeme egzersizleri, nefes teknikleri öğrendik. Bu kadar stresli bir yaşamın, koşuşturmacanın içinde rahatlamak ve kendine zaman ayırmayı başarabilmek en gerekli şeylerden bir tanesi çok iyi bilirsiniz ki. Hocanın tarzı, yaklaşımı, konuya hakimiyeti ve konunun güzelliği sayesinde zaman nasıl geçti anlayamadık. Bol bol da canlandırma yaptık.

Eğitimde en can alıcı nokta doğum sancılarının aslında tamamiyle korku kaynaklı olduğunu öğrenmek oldu. Aslında bilgili olmak, kendini yönetebilmek ve gevşeyebilmek gibi püf noktalarla ağrıyı minimum hissederek doğum yapılabileceğini öğrendik. Ayrıca öğrendiğimiz diğer bir konu da; bedenimizin ve bebeğin doğumu yönetecek olanlar olması. Ben sadece doğumun gerçekleştiği vücudum. O dakikadan beri ‘bedenime ve bebeğime doğumumu bırakıyor ve onlara güveniyorum’ olumlaması ile ortalarda dolanıyorum.

Tam nefes almayı öğrendik. Öncelikle diyafram dolduruluyor bunun için karnı şişirmek gerekli, sonra göğüs kafesi de doldurularak ardından uzuuunca nefesi bırakma gerçekleştiriliyor. Bu şekilde 1 dakikada toplam 3-4 tam nefes alabilmek gerekmekteymiş. Ben ilk 6 tam nefes aldım, ilk deneme için iyiymiş. Normalde insanlar 10-15 nefes alıyorlarmış. Önemli olan yavaşlamak, vücudunu dinlemek. Bu şekilde tam ve doğru nefesi dakikada 3’e indirmek mümkünmüş. Şu an 4’teyim. 3’ü henüz yapamadım. Deneyin bakalım siz dakikada kaç tam nefes alacaksınız?

Evet haftanın koşturmacalı ve can sıkıcı kısmı ise ofisin taşınması işi oldu. Son haftamı eski düzende bildiğim tanıdık olduğum yerde geçiriverseydim nolurdu? 3 gündür ortalık karmaşık, oturacak yer yok doğru dürüst, matkap sesleri eşliğinde oturum yapmaya çalışmak da cabası. Neyse hayata gülümsemeyi ve bundan da zevk almayı başarmaya çalışıyorum. Meleğim’e kavuşmaya sayılı günler kalmışken canımı hiiiç de sıkamam değil mi ya?

Cumartesi işim son buluyor. Sonra gelsin koltuktan koltuğa ziyaretler, mutfakla tuvalet arasında mekik dokumalar, bebiş kıyafetlerini yıkayıp ütülemeler, sonra dolaba yerleştirmeler, kendime iş aramalar vs vs. Bunları yapmayı dört gözle bekliyorum. Çünkü yoruldum yahu. Vallahi de billahi de yoruldum. Akşamın 8 buçuğunda eve gelip, yemek yapma telaşından, trafikten, sokaklarda uygun wc aramaktan, koşturmacadan yoruldum. Azıcık dinleneyim de kızımı beklemenin tadını çıkarayım.

Kızımmm. Bugün gördük gül yüzünü. 2.557 kg olmuşsun zillitoş. Boyun da 45 cm civarında. O kadar güzelsin ki siyah beyazken bile. Sana bakmaya doyamıyoruz. İlk kez nst’ye bağlandık. Kalp atışını, sancıyı ve kasılmayı ölçen bir alet bilmeyenler için dipnot olarak. Yaklaşık 20 dakika sürüyor. İlk aylarımda nst’ye bağlananlara çok özeniyor bir an önce o günlerin gelmesini istiyordum. Ahanda geldi işte, çok da ahım şahım bir şey değilmiş. Çocuğumun kalp seslerini duymak tabi ki inanılmaz güzel bir şey ama çok net değildi sesi, boğuk boğuktu. Eskimiş zannımca. Pelin’in kalp sesleri babasını çok rahatlatmış olacak ki canım benim uyudu. Yorgun argın gelip, gecenin 4’ünde yatıp sabah 9’da yollara düşüyor her doktor kontrolünde. Bir de bugün işimiz uzun sürdü, perişan oldu canım kocacım. Kızının kalp sesleri de ona ninni oldu. nst sonuçlarımız da güzel çıktı, bir problem yok şükür. Hareketleri, kalp ritmi her şeyi çok güzel. Her şey hep böyle geçse ne güzel olur. Sorunsuz, sıkıntısız… Hayatı hep böyle pürüzsüz geçsin inşallah benim bir tanecik kızımın.

Eveet bu haftalık da bu kadar olsun. 3-4 hafta sonra Pelinciğe kavuşacağız inşallah. Zaman daralıyor heyecan tavan yapıyor. Her an gele de bilir yaniiiii ona göre!
 

IMG-20150408-WA0001[1]