Tuvalet eğitimi sürecinde karşılaşacağınız zorluklarla ve sorunlarla başa çıkabilmeniz için sizlere birkaç ipucu vereceğim. Bu ipuçlarını verirken sizlere yakından gözlemlediğim Dora’dan bahsedeceğim.

Dora iki yaşında. 24 aylık zaman dilimini yeni doldurdu. Annesi onu tuvalete ve tuvalet ihtiyacı duyduğunda, kendisiyle paylaşmaya alıştırmaya çalışıyor. Bu süreçte Dora bizi bazen şaşırtıyor bazen sevindiriyor, bazı zamanlar kızdırırken bazı zamanlarda da güldürüyor :)

Kazalar

Çoğu çocuk, tuvalet eğitimi aldıktan sonra da kaza yaşar. Çocuğunuz bir kaza yaşadıktan sonra sakince temizleyin ve size yardım etmesini sağlayın. Bu da çocuğunuza tuvalet eğitiminin kendi sorumluluk alanı olduğunu öğretecektir. Bkz. Dora tam tuvalet bilinci kazandı, tuvalet konusunda olgunluğa erişti derken “Aysuuu, ben çişimi yaptııım!” diyerek ıslaklığın verdiği rahatsızlıkla penguen gibi yürüyerek yanıma gelebiliyor. Eğer annesi yedek giysi getirmediyse bu durum bizi fazlasıyla uğraştırıyor :) Bu yüzden size tavsiyem yanınızda mutlaka yedek giysi taşımanız!

Gizli yerleri keşfetme

Bu durumda garanti etme ve rehberlik, azarlamaktan daha iyidir. Bir koltuk veya perdenin ardında kaka veya bir su birikintisi görürseniz, kişi zamirlerinden ve doğrudan hitaptan kaçının. Yüzünüz hayal kırıklığınızı yansıtacaktır; sözleriniz, sorunu ele almak adına yönlendirme amacı taşımalıdır. Mesela Dora ıslattığı çamaşırları kendi başına çıkarıp odasına saklayabiliyor. Fakat kokuyu takip ederseniz Dora’nın izlerine rastlayabilirsiniz! :)

Enfeksiyonlar

Sık idrar yapma, idrar yaparken acı duyma, küçük miktarlarda idrar damlaması, idrarını tutamama, idrarın görünüm veya kokusunda değişiklikler ve nedeni açıklanamayan ateş gibi işaretlerin hepsi idrar torbası enfeksiyonunun işareti olabilir. Çocuğunuz bu belirtileri göstermekteyse, sağlık uzmanına danışın.

Tuvaletini tutma

Çocuk tuvalet eğitimi için fazla stresli veya baskı altındaysa idrarını ve/veya dışkısını tutmaya başlayacaktır. Kabızlık veya diğer sorunlardan kaçınmak için şu ilkeleri takip edin:

1. Tuvalet eğitimine bir süre ara verin.

2. Kabızlığı tedavi edin.

Yatağı ıslatma

Çocuğunuz üç, altı veya daha fazla ay boyunca sürekli kuru kalmışsa ve daha sonra yatağını ıslatmaya başlamışsa, nedeni psikolojik olabilir ve bir hastalığa işaret edebilir. Stres gözle görülür bir durumsa ve bir iki haftada çözüme ulaştırılamazsa çocuğunuzun sağlık uzmanına danışın.

Bulaştırma

Çoğu çocuk bağırsak aktivitelerini ve popolarını büyüleyici bulur. Bunların ne his verdiği ve nasıl olduğunu keşfetmek  —  kakasıyla oynamak — 18 ay altı çocuklar için normaldir. Fakat daha büyük bir çocuk bunu bilerek parmakla boyama aktivitesi için kullanırsa, buna ilgi göstermek gerekir. Bu genellikle tuvalet ile ilgili bir davranış değil, güçlü bir kızgınlık duygusunu ifade etmektir. Neler olup bittiğini keşfetmek için çocuğunuzun sağlık uzmanıyla bir plan yapın. Dora’da böyle bir davranış gözlemlemedik. Fakat bizim kızımız tuvalet eğitimine yeni başladığı zamanlarda buna benzer bir başka sorun yaşadı. Şöyle ki annesi ilk adım olarak Dora’ya “Tuvaletim geldi!” demeyi öğretti. Dora tuvaleti geldiğinde anlaştıkları gibi gelip bunu annesine söyledi. Annesi de onu oturağa yönlendirdi ve “Doracığım daha rahat ve daha temiz bir şekilde ihtiyacını gidermeni sağlamaya çalışıyorum. Lütfen kakanı bu oturağa oturarak yapmayı dener misin?” şeklinde destekleyici bir yönlendirmede bulundu. Dora da tıpkı annesinin dediği gibi oturağa oturdu ve işlemi tamamladı. Buraya kadar her şey çok güzel! Fakat Dora işi bitip de oturaktan kalktığı an dışkısıyla karşılaşmasıyla birlikte öyle bir çığlık kopardı ve öyle hızlı kaçtı ki biz ne yapacağımızı şaşırdık. Olayın zor kısmı olan “Tuvalet ihtiyacın geldiğinde söyle.”, “Tuvalet ihtiyacını oturakta gider.” kısımlarını atlatmıştık fakat hiç beklenmedik bir sorunla karşılaşmıştık. Dora dışkısından korkup kaçmıştı :D Sonrasında belli bir süre tuvaletini bu şekilde yapmayı reddetti ve annesi altını değiştirmeye çalışırken her defasında dışkısını görmeye çalıştı. Bu gibi bir durumda size tavsiyem ilk etapta çocuğun dışkısıyla karşılamasını olabildiğince geciktirmek olacak :) Şimdilik benden bu kadar! Tuvalet eğitimine dair sorularınız ve sizinle paylaştığım gibi farklı anılarınız varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın!