Hamilelikte egzersizin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Hamilelik sırasında yapılan bazı egzersizler doğum sancıları ve doğum sırasında kullanacağınız eklem ve kasların yumuşamasını sağlayacak. Bazı egzersizler de bel ağrısı ve bacak kramplarını azaltacak ve sana çok iyi gelecek. Ama her şeyin bir yöntemi var tabii ki:)

Şimdi de nelere dikkat etmen gerektiğini biraz konuşalım.
 

  • 16. haftadan itibaren uzun süre yerde sırt üstü yatmanı gerektiren yer egzersizlerinden kaçınman çok önemli. Bu pozisyonlarda ana kan damarlarından birine bebeğinin ağırlık yapabilecek olması baş dönmesine ve bayılmalara sebep olabilir. DİKKAT!

  • Sualtı ve dağ aktiviteleri de sorun yaratabilecek sporlardan! Şnorkel ile dalmak belki olabilir ama tüp ile dalmak hava basıncının düşmesine maruz bıraktığından bebeğin için riskli olabilir. Dalıştan sonra normal atmosfer basıncına çıktığında,bebeğin kan damarlarınnda  nitrojen gazı baloncukları oluşabilir ve bu da kan dolaşımını etkileyebilir. Deniz seviyesinden 20.000 metreden daha yüksek yerlerde yapılan aktiviteler de bebeğin için riskli. Sanıyoruz ki bunlara 9 aycık ara vererek hiç bir şey kaybetmeyeceksin.

  • Dengeni kaybettirecek ve düşme riski oluşturacak aktiviteler de “kesinlikle olmaz” listemizde. Düşme karnını incitebilir ve bu da direk bebeğini etkileyebilir. Ata binmek, kayak yapmak, jimnastik, bisiklete binmek gibi aktiviteler bu kara listede. Bu sporlarda, eklemlerini destekleyen ve hamilelik sırasında yumuşayan kıkırdak dokularını ve bağ dokularını zorlama riskin çok fazla.

  • Karın bölgesi darbe alma riski yüksek aktivitelerden de lütfen kaçın. Karnına darbe aldığını düşünebiliyor musun! Direk bebeğini etkileyeceğinden emin olabilirsin. Judo ve kickbox gibi aktiviteler de bu kara listede. Darbe riski olduğundan hamilelikte bu sporları yapmak pek önerilmiyor.
     

Yürümek muhteşem bir egzersiz. Asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Yüzmek de öyle. Pilates de en güzel hamilelik aktiviteleri arasında. Genel olarak bir egzersiz yapacaksanız, doktorunuza danışmayı unutmayın. Bir spor salonunda bir grup dersine girecekseniz , dersi veren spor hocasına hamile olduğunuzu belirtmeyi de unutmayın.

Hadi şimdi iyi sporlar :)