Yoğurt bildiğimiz üzere, kas ve kemik gelişiminde vücuda en faydalı süt ürünlerinden birisidir. Küçük büyük herkes için faydaları saymakla bitmez. Ve hergün tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle bebekler ve küçük çocukların gelişiminde daha önemli bir yer tutar.

Bebekler ilk altı ay boyunca sadece anne sütü le beslenerek (herhangi bir sorun yoksa) gelişimlerini gerçekleştirirler. 6 aydan sonra ise doktorun da tavsiyesiyle anne sütü yanında ek gıdalara geçilir. Ek gıdalar ile ilgili ayrıntıları başka bir yazımda paylaşacağım. Yoğurdu dışarıdan almak ve yedirmekte tabii ki bir seçenek. Ama biliyoruz ki hazır satılan gıdalar her zaman çok da güvenli olmuyor. Hem de söz konusu olan minicik ve yeni tatlarla ilk defa tanışmaya başlayan bir bebekse. Bu durumda yoğurdumuzu evde kendimiz de gayet basit bir şekilde mayalayabiliyor ve içimiz rahat bir şekilde bebeğimize yedirebiliyoruz. İşinizi pratikleştirmek ve sağlıklı bir seçim olması için detayları sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle ilk mayalamada mecburen günlük doğal ve küçük bir yoğurt satın alıyoruz Daha sonraki mayalama işlemlerinde buna gerek kalmayacak. Çünkü bir önceki mayadan kullanarak devam edeceğiz. Bir de günlük pastörize 1 lt süt alıyoruz. Miktar isteğinize göre değişebilir. Her ne kadar pastörize olsa da, biz annelerin içi rahat etsin diye aldığımız sütü birkaç defa kaynatıyoruz. Yaklaşık 20-30 dk bekletip, soğuduktan sonra mayalama işlemine başlıyoruz. 

İlk olarak, mayalama sırasında fırını 200 derecede 5-10dk ve turboda ısıtıyoruz. Fırın ısınırken bir kabın içine soğumuş olan sütten 1 kaşık, yoğurttan da 1-2 kaşık alıyoruz ve tamamen karıştırıyoruz. Karışımı yavaş bir şekilde soğumuş sütün içine boşaltıp tekrar karıştıryoruz. Ve son olarak mayalayacağımız kaplara sütü boşaltıyoruz. Fırında bu arada yeterli sıcaklığa gelmiş olduğu için tamamen kapatıyoruz. Sütü ve mayamızı boşalltığımız kaplarımızı yoğurda dönüşmesi için ağızlarını kapatmadan fırına koyuyoruz ve fırının kapağını kapatıyoruz. 8-9 saatlik bir bekleme sonrasında mis gibi yoğurtlarımız hazır oluyor... 5 dk dışarıda bekletip, ağızlarını kapatıp hiç sarsmadan buzdolabına kaldırabilirsiniz. İşte bu kadar kolay. 

Bence bir kerede çok fazla miktarlarda yapmayın ki (haftada 2 yada iki günde bir mayalayın) taze taze yesin.

Kızım da evde yapmış olduğum yoğurdu bayılarak yiyiyor. Umarım sizin bebişler için de durum aynı olur.

Bir tavsiye; yoğurdu meyveler yada bisküvi ile karıştırarak da verebilirisiniz... Afiyet olsun küçük gurmelere...