Herkese Merhaba,

Bana en çok gelen sorulardan biri, ek gıdaya geçiş dönemi. Anne olarak aslında hepimizin pek heveslendiği fakat her zaman çok da kolay ilerlenemeyen alışma dönemi :)

Ne zaman başlayacak? Ne yiyecek? Ne kadar yiyecek? Nasıl yiyecek?

Ek gıdaya başlanabilir dendiğinde, çoğumuz evet artık bebeğim bir öğün yemek yiyecek diye düşünürüz. Fakat bu süreç aslında sadece bebeğin tatlara alışması, sindirim sisteminin ve yutma refleksinin gelişmesi için sadece bir alıştırma dönemi.

Peki ne zaman ek gıdaya başlayabiliriz?

Bunun için herkese uyan kesin bir zaman olmasa da, genel olarak 2 görüş var. Biri 4-6 ay arası, diğeri ise 6. ay ile birlikte başlanabilir diyor. Tabii, ki bu süreç bebeğin gelişimiyle doğru orantılı olarak değişiklik gösteriyor. Bebeğinizin ek gıdaya hazır olması için genel olarak aranan özellikler arasında, kafasını dik tutabilmesi, destekli durumdayken rahatlıkla oturabiliyor olması, diliyle ittirme refleksinin geçmiş olması, yutma refleksinin ve sindirim sisteminin gelişmiş olması yer alıyor.

Ne yiyecek sorusuna gelince, her konuda olduğu gibi burada da farklı görüşler var; Amerika’da bir kesim sadece anne sütüyle beslenen bebekler için et ile başlamayı uygun görürken, Avrupa ülkerinde çoğunluk sindirimi kolay olan sebzelerle başlamayı uygun buluyor. Bir de bizim ülkemizde, günümüzde çok tercih edilmemekle beraber, anneannelerimizin yaptığı gibi pirinç unundan muhallebi verme yolu var.

Nasıl yedireceğimize gelince, ilk ve en yaygın yol; mama olarak vermek. Çeşitli sebzeleri buharda ya da tencerede az miktarda su ile pişirip, bebeğin çiğneme ve yutma becerisine göre çatalla ezerek veya robottan geçirip püre halinde yedirmek. İkinci yol ise, son yıllarda popüler olan BLW (Baby Led Weaning) yolu. Bu yöntemde tatları karıştırmadan bebeğinize yediriyorsunuz, hatta siz yedirmiyorsunuz, kendisi yiyor. Böylece tatları keşfederken yemek yeme becerisi de gelişiyor. Bu yöntemin mantığı aklıma yatsa da daha uzun vakit, sabır ve daha çok kontrol gerektirdiğini düşünüyorum. Bu yöntemle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz www.blwturkiye.com sayfasına bir göz atın.

Her yolu anlattın da sen ne tercih ettin derseniz; ben doktorumun önerdiği yol ile kendi içimden gelen arasında bir yol seçtim. Kızım 5.5 aylıkken sindirimi kolay olan, alerji riski olmayan sebzeler ile yola çıktım. Sebzeleri cam tencerede az miktarda su ile iyice pişirip, çatalla ezerek yedirdim. İlk 7 gün aynı sebzeler ile devam ettim, sonra menüsüne her yeni sebzeyi eklediğimde, alerjik reaksiyon olup olmadığını gözlemlemek için  2-3 gün başka yeni bir şey tattırmadım. İlk başta daha sulu sebze çorbası halinde hazırladım, yutma becerisi geliştikçe 3-4 hafta içinde pütürlü püre kıvamına terfi ettik :) 50 gr sebze çorbası ile başlayıp ( + anne sütü yada mama siz nasıl besliyorsanız) 1 hafta içinde yavaş yavaş artırarak 200 gr ile tam bir öğüne geçtim. 2. hafta itibari ile ev yapımı yoğurt, sonrasında meyve ekledim. 1 ayın sonunda, sebze püresinin sonrasında ya da ara öğünde, tatları ayırt edebilmesi için, mama sandalyesinde otururken eline iyi haşlanmış sebzeler de verdim. Muhallebi fikri bende sadece kilo alsın diye yapılan bir gıda takviyesi imajı yarattığı için yedirmedim, zira doktorumuz da kilosu iyi olduğu için vermememi söylemişti.

Ek gıdaya geçiş süreci ile ilgili tek tavsiyem, bebeğinizi zorlamayın. Hazır olmayabilir, sevmeyebilir, vücudu istemeyebilir. Nasılsa doyacak, hepimiz her sebzeyi yemeyebiliyoruz. İlk 10 ay içinde zorlamadan, aralıklarla denendiğinde bebeklerin çoğunun, bir çok lezzeti kabul ettiği söyleniyor, yani üzülmeyin, çocuğum yemedi diye sıkılmayın.

Doktorunuza danışmayı unutmayın...

İlk başlayanlar için; benim ilk tarifim aşağıda...

İlk çorba


Malzemeler

? sakız kabak

? havuç

? patates

1.5 bardak su

Yapılışı

Tüm sebzeleri iyice yıkayıp, soyun. Ufak ufak doğrayın. Su ile birlikte (benim tercihim) cam tencerede iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Blender’dan geçirip, ılıkken yedirebilirsiniz.