Bir emzik ve battaniyeden vazgeçirme hikayesidir.

Okyanus’u, bir ayı bittikten sonra biraz kendi rahatım için biraz da kendi kendine uyumaya alışsın düşüncesiyle emzikle tanıştırdım.O da itiraz etmeden kabul etti.(Uzmanlar 2 ayı dolduktan sonra öneriyorlarmış ama ben hiç araştırmadan vermiştim ve artık çok geçti.)  Sanırım iki ve ya iki buçuk aylıkken eşimin arkadaşı bulut mavisi üzerinde kendinden minik kolları ve bacakları olan polar bir battaniye hediye getirdi. Kış mevsimindeydik ve uyurken gece gündüz onu örtmeye başladım üzerine.Zaten uyku konusunda beni hiç üzmedi. Bu konuda gerçekten arkadaşlarıma göre çok şanslıydım. Özellikle gece uykularında emzirdiğim zamanlarda da sütüm bitip devam maması kullandığım zamanlarda da hiç sorun yaşamadım. Erkek bebek olmasına rağmen neredeyse hiç gaz sorunu yaşamadım. Dedim ya bu konu da (uykuyu da seven biri olarak) Allah’ın sevdiği kuluydum gerçekten. Hep kendi yatağında uyudu. Uyandığında ben gittim yanına uyuduğunda odasından ayrıldım.Ama o battaniye hep yanındaydı bir şekilde temas ediyordu ona.

Bir gece her zaman uyuduğu saatte uyumadı. Emzik ağzındaydı ilk defa bu kadar uzun sürmüştü uyku süreci ve bana ağlayarak bir şey anlatmaya çalışıyordu. Hasta değildi.Bir yerinin ağrıyıp ağrımadığını anlamıyordum ama normal bir gün geçirmiştik.Uyutmaya çalışırken battaniye gözüme çarptı.Battaniye yanımızda değildi ve ona temas etmiyordu.Alıp ona verdim ve sustu onunla yüzünü kapatarak uyudu.Battaniyesini istediği en son aklıma gelecek şeydi.Daha sonraki uyku süreçlerinde ya da uyandığında yatağından alırken battaniyenin bir yerinden illaki yakalayıp onu da almaya başladı.

Okyanus şu anda 3,5 yaşında ve tam o battaniyenin aynısı olmasa da dokusu polar olan 3 tane yedeğimiz var biri anneannede ikisi bizim evde toplam 1 m2’lik 4 tane polar battaniye!!! Sizin anlayacağınız kendim ettim kendim buldum.Onun için emzik ve battaniye sakinleşme ve uykuya geçme aracı haline gelmişti artık.Battaniye sıkıntı değil uyku arkadaşı olabilir  ona, bir şey dediğimiz yok da.. bari şu emziği bıraksa!!! İkisi de birbirini çağrıştırdığı için maalesef başarılı olamıyoruz.

Bir kriz yaşamamak için çok yakın zamana kadar battaniye ve emziksiz dışarı adımımızı atamıyorduk. Bu aralar gündüz uykusunu ve bebek arabasını nihayet bırakmamız sebebiyle; bir yere giderken dışarı da ve aile büyüklerinden aldığı tepkilerden olacak ki ‘’anne Battaniyemi mememi almayalım, ben abi oldum’’ diyor ama Yer miyiz oğlum biz bunları:) sonra bana zehir edeceksin günü. Birkaç kere ona çaktırmadan aldım. Sorduğunda ‘’ Sen alma dediğin için almadım’’ dedim. Beni hayretler içerisinde bırakan ‘’Tamam o zaman’’ cevabını aldım.(Bu durum tuvalet alışkanlığı edindirme sürecimizde de böyle gelişmişti. Teklif ondan gelmişti ve ben de hemen atlamıştım ve o gün bırakmıştım bezi. Tuvalet alışkanlığı sürecimizi başka bir yazımda anlatacağım.)

O gün anladım ki Okyanus’un bir şeylerden vazgeçmesi sadece ve sadece kendi kararıyla olacak, benim zorlamamın bir anlamı yok o kendini hazır hissettiği zaman bırakacak.Bana da onun davranışlarını gözlemleyerek doğru zamanı beklemek düşüyor.Şu anda hala gece o uyuyana kadar yanında oturuyorum. Ve sadece gece uyurken emziğini ve battaniyesi alıyor. Yastıksız yatıyor ama battaniyeyi kafasının altına yastık yaparak uyuyor.Dediğim gibi battaniye sıkıntı değil ama emzik diş ve damak yapısı için artık çok zararlı.

Sizce kendi kararıyla mı bırakmasını beklemeli miyim? Yoksa emziği ve battaniyeyi bıraktırmak için türlü türlü hinlikler düşünmeli miyim? Sizin de karabiber sürme, böcek gelmiş, emziğin ucunu kesme gibi yöntemlerin dışında (denedim kendisi yemiyor o numaraları:) değişik çözüm yollarınız var ise lütfen bana yazın.

Sevgiler…

http://www.annerotasi.com