Emzik bırakma sürecimiz hakkında ne zamandır yazacaktım, kısmet bugüneymiş. Altay doğduğundan beri marka vermeyeyim, piyasada ki en uygun fiyatlı emziği emiyordu. İlk emziği sarılıktan kuvezde yattığında verdik. Çok ağlayınca hemşire emziğin onu sakinleştireceğini kendini daha güvende hissedeceğini söyledi. Gerçekten de emziği verince sakinleşti. Zamanla gün içindeki düşkünlüğü azaldı ama uykuya dalma ve uyku sırasında emziksiz yapamıyordu.

Bir gün pepe’de bebe’ye emzik bıraktırma bölümüne denk geldik. Altay büyük gaza gelip emziğini çıkartıp attı. (ki kendisi genelde gazla çalışır;)) ben de bu anı kaçırmadım hemen üstüne atladım tabii. O bir tane emziği attı, ben evin çeşitli yerlerinde bulunan onlarca emziği yok ettim. Aklı başına geldiğinde her şey için çok geçti. Uykusu geldi ve deli gibi emzik aradı. Ben de salağa yatıp ‘aaaa ama sen attın ya emziği artık büyüdüm pepe gibiyim dedin hatırladın mı?’ diye sürekli kendi isteği ile attığını benim zorlamadığımı belirttim. Emziksiz de uyuyabileceğini bizim emziksiz uyuduğumuzu papağan gibi tekrarladım.

Uykuya gelince, gelmesek daha iyi tabii. Uykuya dalması 2 saati buldu. Uykusunda kalkıp sürekli emzik araması da cabası. Sanırım 1 hafta kadar uyumadı ve uyutmadı. Sonra matarasını emzik yerine kullanabileceğini fark etti. Bütün gece emzik aradıkça mataradan su içti (her gece yaklaşık 2 matara bitirmeye başladı.) bez sürekli taşma halinde ama emzikten hemen sonra müdahale etmek istemedim. Yaklaşık 1 ay böyle geçti. Ve bir gün matarada anlamsız bir şekilde ortadan kayboldu. Bu kayıp emzik kadar travmatik karşılanmadı evde. 2 gün bardaktan su içmeyi reddetti ama 3. gün ona ait küçük bardaklar ortaya çıkınca çok sevindi. Her şey yoluna girmiş oldu. Bez bırakmaya artık başlanabilirdi.

İşte böyle bir hikaye :) şimdi yine çocuğun olsa emzik verir misin? Diye sorarsanız. Evet veririm :) (bu kesinlikle bir uzman tavsiyesi değil uzmanların bazıları zararlarından bahsediyorlar, zararları için onları okuyabilirsiniz) Ama ben sayesinde geçirdiğimiz sakin günleri düşününce bu kadar çilesi de olsun diyorum.

Emziksever bir anne :))

Sevgilerle,

drama.annesi