Emziren bir anneyseniz bir süre zamanınızın büyük bir kısmı emzirme ile geçecek, bunu deneyimleyeceksiniz veya şu anda deneyimliyorsunuz. Emzirirken de tonla enerji harcıyorsunuz bu da bir gerçek. Yorulup gözlerinizin kapandığını bile hissedebilirsiniz. Ayrıca emzirirken kendinize hızlı bir şekilde koca bir öğün hazırlama şansınız da bazen pek olmuyor. 

İşte buna çare olarak 12 besleyici ve güç veren yiyeceği siz emziren anneler için bu yazıda bir araya getirdik. Bu besinler hem hızlı hem de kolayca ulaşıp yiyebileceğiniz süper besinler! 
 

Bakalım listemizde neler var :)

 

 

Yulaf 

Lif oranı yüksek tam tahıllı doğal bir besin olan yulafı duyup yüzünüzü buruşturmayın. Sütle pişirerek sütlaç kıvamında biraz da tarçınla muhteşem oluyor emin olabilrsiniz. Ayrıca yulaf sizi uzun süre tok tutuyor ve sütünüzün artmasına yardımcı olabiliyor. Üstüne üstlük demir açısından da baya zengin bir besin ve yeni annelerde çok sık görülen ve annelerin sütünü etkileyen demir eksikliğine de iyi geliyor! 

 

 

Badem

Bademler sadece protein açısından zengin değil, aynı zamanda süt ürünü olmayan ama kalsiyuma sahip olan bir besin türü. Azıcık bir miktar bile sizin için çok iyi. Doktorlar emziren annelerin mutlaka günde ortalama 1000 mg kalsiyum almalarını öneriyor. Bunun sebebi de sizin sütünüzde de çok kalsiyum olması ve eğer beslenmenizde yeteri kadar kalsiyum almazsanız vücudunuzdaki kemik ve dişleriniz kalsiyum eksikliğinden sağlıksızlaşabilir. 

Ayrıca badem de sütünüzün artmasına yardımcı oluyor. 

Kayısı 

Lif oranı, vitamin A, vitamin C ve potasyum oranı yüksek olan çok sevgili kayısı meyvesine kim hayır diyebilir? Kayısı yemek süt salgılayan ön hipofiz hormonunu yükseltiyor, bu da sütünüzün artmasını sağlıyor. Lütfen kayısı yiyecekseniz öncelikle taze kayısı tercih edin. Kuru kayısı da hızlı bir atıştırmalık için ikinci tercihiniz olabilir. Ama lütfen konserve kayısılardan veya şekerli şuruplarda bekletilen kayısılardan yemeyin :)

 

 

 

Somon

Bu lezzetli ve sağlıklı yağa sahip balık, emziren anneler için mükemmel bir tercih. Protein oranı yüksek olan bu balığın içerisinde yüksek miktarda omega-3 yağı içerdiği için bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesinde de çok büyük öneme sahip. 

 

Yoğurt

Buz dolabınızı yoğurtla doldurmak mantıklı bir hareket olur çünkü bildiğiniz gibi yoğurtta hem protein hem de kalsiyum var. Ancak unutmayın ki bazı bebeklere süt protein alerjisi/intoleransı teşhisi konabiliyor ve bu yüzden emziren anneler süt ürünlerini bırakmak zorunda kalabiliyor. Eğer bebeğiniz sürekli tükürüyorsa, ishal, kızarıklık, öksürük ve hırıltılı solunumu varsa süt protein alerjisi için doktora mutlaka danışın. Baklagiller

Lif oranı yüksek olan farklı çeşit baklagillerin sindirim sisteminiz için iyi olmasının yanısıra demir ve protein açısından zengin olması onu emziren anneler için süper bir besin haline getiriyor. Sizde bunları yemek biraz gaz yapabilir ancak bebeğiniz için bu durum söz konusu olmayacak, göreceksiniz. 

 
 

Ispanak

Aslına bakarsanız her türlü koyu yeşil yapraklı sebze emziren anneler için süper besin kategorisinde. Ispanağa ek olarak buna brokoli ve pazı da dahil. Hem çok besleyiciler hem de kalsiyum oranları yüksek. (Vegan anneler için bu besin türü güzel bir eşleşme:)). İster taze bir salata da kullanın ister soteleyip yiyin, ya da sıcak bir yemek olarak pişirin, mutlaka ama mutlaka ıspanak yiyin :)

Hurma

Hurma da içerdiği kalsiyum açısından zengin bir besin. Aynı zamanda süt artırıcı bir atıştırmalık. Bu konuda kayısı ile aynı etkiye sahip. Lif oranı da yüksek ve tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilecek doğal bir tatlılığa sahip. İster sabah yulafınıza ekleyin, ister ara öğün olarak 1-2 tane yiyin, hurmayı sevmemek imkansız. 


Susam

Susamın kalsiyum açısından zengin olmasıyla birlikte iyi bir lif, demir, magnezyum, fosfor ve manganeze sahip olduğunu biliyor muydunuz? Tavada çevirin ve bol yeşillikli salatanızın içine atın ya da sebzelerinizin üzerine biraz serpiştirin. Yedikten sonra bize teşekkür edeceksiniz:)

 

Esmer Pirinç

Beyazları boşverin. Esmer pirincin hem lif oranı daha yüksek hem de beyaz pirince göre daha besleyici. Ayrıca sütü artırıcı bir etkiye de sahip. 

 

Arpa

Arpa, süt salınımını artırıyor ve içerisinde sizi uzun süre tok tutacak lif oranına sahip. Sütünüzü artırırken kolestrolünüzü de düşürme etkisine sahip bir besin. 

 

Rezene

İster çayını için, ister taze taze salatanıza dilimleyin, rezene iyi bir lif ve antioksidan kaynağı. Sindiriminize de yardımcı olduğu gibi sütünüzü de artırıcı bir etkiye sahip!