Bazı anneler en başından beri bebeklerini anne sütüyle mi yoksa mamayla mı besleyeceklerini bilirken diğerleri bir türlü karar veremez. Çoğu sağlık kuruluşları emzirmeyi savunur ve en iyisi anne sütüdür der. Emzirmenin, yeni doğmuş bir bebeği beslemenin en harika yolu olduğunu ve sayısız yararları konusunda süphemiz yok.

Ancak, doktorlar her kadının aynı olmadığını ve hayat şartlarının farklı olduğunun blincindeler ve her doğru her zaman herkes için doğru olmuyor. Hayat şartları ve bir takım etmenler sizi, anne sütü yerine mamayi tercih etmeye yöneltebilir. Ya da bir diğer seçenek olan, hem anne sütü hem de mamayla beslenmeye yönelebilirsiniz.

Anne sütü yerine mamayı tercih eden anneler bu kararlarından çoğu zaman rahatsız olurlar. İyi anne olmadıklarını, çocuklarının ihtiyaçlarına cevap veremediklerini düşündükleri için üzülürler. Böyle olumsuz düşüncelere kesinlikle kapılmamalısın. Bu tip düşünceler ne sana ne de bebeğine yarar getirir. İster biberonla, ister anne sütüyle besle, bebeğini beslemek bebeğinle aranda olan bağı güçlendirecektir ve yakınlık kurmana katkı sağlayacaktır.

Unutma her iki hatta 3 seçenek de bebeğinin hayatta kalması için gereken besinleri sağlayacaktır.

Bebeğini henüz dünyaya getirmediysen ve emzirip emzirmeme konusunda karasızsan şu sorular üzerinde düşünebilirsin:

Doktorun ne öneriyor?

Mamayla beslemeni gerektirecek çok belli bir hastalığın yoksa ve herhangi bir tedavi görmüyorsan doktor emzirmeye teşvik edecektir.

Her iki yöntemi de iyice anladın mı?

Birçok anne emzirme konusunda yanlış algılara sahiptir. Her iki yöntemi doğru anladığın konusunda emin olmalısın. Bu konuda mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olup gerekirse uzmanlara danışmalısın.

İş hayatına dönmek istiyor musun?

İş hayatına dönmek istiyorsan bu senin iş hayatını nasıl etkileyecek? İş yerinde sütünü pompaylayabilecek yer mevcut mu?

Kararın hakkında partnerin ne düşünüyor?

Bu konuda alacağın karar sana aittir ama partnerinin de düşüncelerini göz önünde bulundurabilirsin.

Saygı duyduğun ve fikirlerine güvendiğin anneler kararlarını nasıl vermişler?  

Çevrende olan ve güvendiğin annelere kararlarını sorabilirsin. Onlara danışmak ve onların geriye dönme fırsatları olsa aynı kararı yine aynı tercihi yaparlar mı öğrenebilirsin.